Partnerzy serwisu:

Co dalej z obwodnicą Wałcza? Strony deklarują chęć współpracy

Elżbieta Pałys 10.06.2019

Co dalej z obwodnicą Wałcza? Strony deklarują chęć współpracy
fot. GDDKiA
– GDDKiA jest w dalszym ciągu zainteresowana zakończeniem inwestycji w ramach zawartych kontraktów z firmą Energopol Szczecin – informuje rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału Drogowej Dyrekcji. Informuje, że inwestor wspiera wykonawcę w realizacji obwodnicy Wałcza. Po ubiegłotygodniowym wezwaniu do poprawy dotyczącym tej inwestycji, Energopol otrzymał od GDDKiA podobne upomnienie w sprawie węzła Kijewo.
W ubiegłym tygodniu szczecińska GDDKiA poinformowała, że z końcem maja minął, uwzględniający aneksy terminowe, czas na ukończenie budowy obwodnicy Wałcza w ciągu S10. Inwestor zaznaczył, że dalsze roszczenia wykonawcy będą jeszcze rozpatrywane, ale wykonawcy będą naliczane kary umowne. GDDKiA wezwała wykonawcę do poprawy w trybie klauzuli kontraltowej 15.1.

W odpowiedzi na to wezwanie, Energopol Szczecin wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że przyczyny wydłużenia czasu realizacji nie leżą po stronie wykonawcy. Wskazał m.in. na konieczność zmian projektowych. Odniósł się także do dodatkowych kosztów, jakie musiał ponieść w związku z brakiem możliwości realizacji robot w zaplanowanym wcześniej terminie, jak i sytuacją na rynku. Ostatecznie Energopol zadeklarował, że droga będzie gotowa we wrześniu tego roku.

Kary będą egzekwowane
 

– GDDKiA jest w dalszym ciągu zainteresowana zakończeniem inwestycji w ramach zawartych kontraktów z firmą Energopol Szczecin – odpowiada na to GDDKiA. Dyrekcja poinformowała, że podejmuje działania wynikające z zapisów kontraktowych kontraktu, ale i „wspiera wykonawcę w realizacji wspólnego zadania, podejmując niezwłoczne działania uwzględniając przepływy finansowe jak i płynność realizacji kontraktów”.

Jak wynika z komunikatu, do tej pory na kontraktach realizowanych przez firmę Energopol Szczecin GDDKiA zapłaciła ok. 20 mln zł bezpośrednio na rzecz podwykonawców i usługodawców. „W wielu wypadkach umożliwiało to dalsze dostarczanie materiału na budowy i wykonanie robót” – podaje GDDKiA.

Inwestor informuje też, że Energopol Szczecin, w ramach uznanych roszczeń terminowych, otrzymał na obwodnicy Wałcza przedłużenie terminu zakończenia inwestycji o rok. „GDDKiA bez zbędnej zwłoki, w ramach przyjętych procedur, rozlicza kwestie wszelkich roszczeń terminowych i finansowych na kontraktach. Zachowujemy przy tym jednak dbałość o finanse publiczne” – stwierdza inwestor i dodaje, że zarówno kary umowne, jak i oczekiwania dotyczące realizacji robót będą egzekwowane. GDDKiA zaznacza też, że podtrzymuje wszystkie oczekiwania wobec wykonawcy wyrażone w wezwaniach do poprawienia i oczekuje ich realizacji”.

Opóźnienia także na węźle Kijewo 

Jak się okazuje, po wezwaniu do poprawy na obwodnicy Wałcza, inwestor podobne upomnienie w trybie klauzuli 15.1 wystosował także w odniesieniu do budowy węzła Kijewo w ciągu S6.

Jak stwierdza GDDKiA, na budowie obserwowane jest znaczne spowolnienie robót. Zgodnie z zatwierdzonym programem robót w ubiegłym miesiącu przy rozbudowie węzła miało pracować blisko 40 sztuk sprzętu i 61 pracowników, tymczasem – jak wskazano – były dni, gdzie na budowie pracowało ledwo kilka osób i 1-2 koparki.

„Nie są kontynuowane roboty przy budowie wiaduktu nad autostradą A6, nie jest wykonywana górna warstwa nasypu na łącznicach i dalsze roboty, które mogą i powinny być realizowane” – punktuje GDDKiA.

Na budowie stwierdzono opóźnienia sięgające ponad 70 dni dla niektórych asortymentów robót. Zaawansowanie rzeczowe kontraktu wynosi około 16 % podczas gdy minęło już 61% czasu trwania kontraktu. „Taka sytuacja stanowi zagrożenie dla terminowej realizacji kontraktu” – stwierdza inwestor.

Węzeł Kijewo łączy autostradę A6 z drogą krajową nr 10. Przenosi ruch z centralnej Polski w kierunku granicy z Niemcami w Kołbaskowie, a także komunikuje z jedną z istotnych dróg północ – południe S3. Jest także ważny dla komunikacji aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg ekspresowych.

Umowa z wykonawcą została podpisana we wrześniu 2017 roku. Inwestycja powinna być zakończona w III kwartale 2017 roku.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony