Partner serwisu

Co dalej z S19 koło Białegostoku? GDDKiA: Wystąpimy o nową decyzję środowiskową

Elżbieta Pałys 10.11.2022

Co dalej z S19 koło Białegostoku? GDDKiA:  Wystąpimy o nową decyzję środowiskową
fot. GDDKiA
Wyrok NSA zablokował realizację drogi ekspresowej S19 między Białymstokiem a Ploskami. Kluczowy dokument dla tej inwestycji został unieważniony. To oznacza wstrzymanie dalszych prac na czterech odcinkach realizacyjnych. Ich łączna wartość wynosi ok. 1,5 mld zł.
Jak pisaliśmy, we wtorek NSA wydał wyrok w sprawie decyzji środowiskowej dla S19 Białystok Zachód – Ploski. Dokument ten został wydany w sierpniu 2018 roku. Od decyzji złożono odwołania, ale te zostały oddalone przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Tu bieg sprawy się zmienił. W lutym tego roku WSA unieważnił decyzję środowiskową dla tej inwestycji.

Kasację od tego wyroku złożyła GDDKiA, ale NSA właśnie ją odrzucił. – Wystąpiliśmy o uzasadnienie wyroku NSA, ponieważ będzie ono determinowało nasze dalsze działania – mówi Rafał Malinowski, rzecznik prasowy GDDKiA oddział w Białymstoku. – Nie ulega bowiem wątpliwości, że będziemy ubiegać się o ponowne wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych na odcinek Białystok Zachód – Ploski, żeby wybudować S19 – zaznacza.

Jak mówi przedstawiciel inwestora, po wyroku NSA decyzji środowiskowej w obrocie prawnym nie ma, uzyskanie nowego dokumentu jest konieczne. Pewne działania, które przybliżają do tego kroku już zostały podjęte. – Jeszcze w trakcie procedury sądowej, zaktualizowaliśmy dokumentację zwłaszcza w zakresie Raportu Oceny Oddziaływania na Środowisko i dodatkowego wariantu, zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie – informuje Rafał Malinowski. Dalsze działania będą zależały od treści uzasadnienia wyroku. Dlatego na dziś trudno też przesadzić ile czasu zajmie pozyskanie nowego dokumentu i odblokowanie inwestycji.

S19 Białystok Zachód – Ploski to w sumie 39 km i cztery kontrakty: Białystok Zach. – Białystok Księżyno, Białystok Księżyno – Białystok Południe, Białystok Południe – Ploski oraz część odcinka Ploski – Chlebczyn (Ploski – Haćki). Wszystkie mają już wykonawców. To odpowiednio: Budimex, konsorcjum Aldesy, Mota Engil i konsorcjum na czele z firmą Unibep. Łącznie są warte 1,5 mld zł.

Już wcześniej, po wyroku WSA, inwestor informował, że rozmawia z wykonawcami. – Jak dotąd wykonawcy deklarowali chęć realizacji podpisanych kontraktów i podpisali z nami stosowne aneksy – mówi Rafał Malinowski z GDDKiA.

Na terenie woj. podlaskiego powstać ma w sumie 175 km drogi S19. Wykonawców w trybie zaprojektuj i wybuduj nie mają jeszcze tylko odcinki pomiędzy węzłem Sokółka Północ i Dobrzyniewo. Dla tego fragmentu decyzja środowiskowa została wydana, ale wpłynęły od niej odwołania.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony