Partner serwisu

Co dalej z videotollingiem na państwowych autostradach?

Elżbieta Pałys 10.07.2020

Co dalej z videotollingiem na państwowych autostradach?
Fot. Google Maps
Automatyczne sczytywanie tablic rejestracyjnych na potrzeby uiszczenia opłaty za przejazd działa już na bramkach płatnych odcinków autostrad A1 i A4, a nad wdrożeniem takiego rozwiązania zastanawia się także koncesjonariusz autostrady A2. Przygotowania do videotllingu rozpoczęto też w odniesieniu do odcinków autostrad należących do Skarbu Państwa. Zainicjował je Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Teraz jednak za ten obszar odpowiada inny podmiot – Krajowa Administracja Skarbowa. Czy prace będą kontynuowane?
Przetarg na wdrożenie rozwiązania, które miało usprawnić płatności od samochodów osobowych na państwowych autostradach ruszył w styczniu. Poprzedził go dialog techniczny.

W marcu otwarto cztery koperty z ofertami. Złożyli je: PolCam Systems (29,9 mln zł), Kapsch Telematic Services (36,8 mln zł), Egis Projects Polska, Egis Projects SA oraz Egis Road Operation Croatia (39,9 mln zł) oraz Intertoll Infrastructure Services Poland (66,2 mln zł). GITD przeznaczył na realizację zadania 46,5 mln zł.

Wykonawca miał zrealizować zadanie w ciągu około 3 miesięcy (89 dni) od zawarcia umowy, co dawało szansę, że rozwiązanie zacznie działać jeszcze w tym roku.  Przetarg do tej pory nie został rozstrzygnięty. Na przeszkodzie stanęły m.in. odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, które wpłynęło w czasie, gdy ze względu na pandemię nie odbywały się rozprawy. KIO rozpatrzyła wprawdzie odwołania na początku czerwca, jednak GITD nie zdążył już rozstrzygnąć postępowania, a od 1 lipca przestał odpowiadać za sprawy związane z poborem opłat.

Nowy operator

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o drogach publicznych od lipca za administrowanie poborem opłat odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa. KAS weszła we wszelkie obowiązki inspekcji, przejęła także zobowiązania w zakresie trwających przetargów. Wśród nich są m.in. postępowanie na doradztwo o charakterze technicznym, technologicznym i biznesowym przy budowie, wdrożeniu i rozwoju systemu poboru opłat, a także przetarg dotyczący videotollingu. Dalszy los tych postępowań jest teraz w rękach Ministerstwa Finansów.

– Jako Krajowa Administracja Skarbowa z datą 1 lipca 2020 roku weszliśmy we wszelkie prawa i obowiązki GITD w obszarze poboru opłat, więc także w kwestie przetargów, które są uruchomione – potwierdza Przemysław Koch, pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów. Odnosząc się do videotollingu dodaje jednak: – W chwili obecnej koncentrujemy się na budowie systemu, który będzie służył do poboru opłat za przejazd po drogach płatnych od pojazdów ciężkich, czyli powyżej 3,5 tony.

Podkreśla, że w tym przypadku mowa o całej sieci dróg płatnych, podczas gdy videotolling ma w założeniach upłynnić płatności jedynie na dwóch odcinkach autostrad. Czy rozpoczęte przez GITD przygotowania do videtollingu będą kontynuowane?

– Dopiero wchodzimy w ten proces, musimy zapoznać się z rozwiązaniami – stwierdza Dariusz Rostkowski z Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w MF.

Jednolite płatności na wszystkich drogach?

W podobnym tonie przedstawiciele resortu finansów wypowiada się na temat ujednolicenia poboru opłat, także dla pojazdów osobowych, na wszystkich odcinkach dróg w Polsce.

– Jak będziemy znali w pełni możliwości nowego systemu, to wtedy można zastanowić się nad wykorzystaniem tego, co zostało wdrożone – mówi Dariusz Rostkowski dodając, że w tej chwili nie jest to przedmiotem głównej uwagi resortu.

– Jeśli chodzi o przyszłość, to widzimy możliwości adopcji budowanego systemu także do pojazdów lekkich poruszających się po odcinkach autostrad zarządzanych przez Skarb Państwa – mówi Przemysław Koch. Stwierdza jednak: – Na chwilę obecną nie pochylamy się nad tym, bo skupiamy się na przygotowaniu systemu poboru opłat od pojazdów ciężkich.

Warto zauważyć, że videotolling, który funkcjonuje na koncesyjnych odcinkach autostrad A1 i A4 umożliwia kierowcom dokonywanie płatności za przejazd odcinkami zarządzanymi przez różnych koncesjonariuszy przy użyciu tej samej aplikacji będąc swoistą namiastką jednolitych płatności dla kierowców osobówek.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony