Partner serwisu

Colas wykona nowe połączenie drogowe w Gnieźnie

Redakcja/inf. pras. 01.10.2021

Colas wykona nowe połączenie drogowe w Gnieźnie
fot. WZDW
Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu zlecił firmie Colas Polska budowę drogi łączącej drogę wojewódzką nr 260 z krajową piętnastką w Gnieźnie.
Inwestycja jest zlokalizowana na terenach gmin Gniezno i Niechanowo. Przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i rozwoju komunikacyjnego regionu oraz korzystnie wpłynie na ruch turystyczny i gospodarczy.


Inwestycja zaczyna się na pięciowlotowym rondzie w rejonie skrzyżowań z ulicami: Graniczną, Cisową i Jastrzębią (w ciągu drogi krajowej nr 15). W ramach zleconego zadania wybudowany zostanie dodatkowy odcinek ul. Jastrzębiej do obsługi nieruchomości, które dotychczas miały dostęp z drogi krajowej – tłumaczy inwestor. Dalej łącznik krzyżuje się z ulicami Grunwaldzką i Sosnową. W ciągu głównej trasy zaprojektowano dodatkowe pasy ruchu dla lewoskrętów. Planowany odcinek zakończy się 3-wlotowym rondem przy DW-260, gdzie po stronie zachodniej poprowadzona będzie dwukierunkowa ścieżka rowerowa.

– Cieszymy się, że wspólne, samorządowe przedsięwzięcie znajduje pozytywny finał w postaci podpisania umowy i w końcu możemy rozpocząć realizację tak zwanej „małej obwodnicy” – mówi, cytowany w komunikacie Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. –Należy pamiętać, że podpisanie umowy jest zwieńczeniem wieloletnich przygotowań inwestycji – szerokich i czasochłonnych starań, procedur, konsultacji. Ta nowa droga z pewnością zmieni na korzyść oblicze Gniezna, rozwiąże wiele problemów mieszkańców i poprawi sytuację komunikacyjną.

Żeby droga mogła powstać potrzebny był także kompromis z Lasami Państwowymi. – Przypomnę, że pierwotnie nowo budowana droga miała przebiegać ul. Leśną jako ulicą zbiorczą. Mieszkańcy najbliższej okolicy chcieli jednak zmiany jej przebiegu. W związku z tym Lasy Państwowe przedłożyły 3 propozycje, najmniej uciążliwe zarówno z punktu widzenia gospodarki leśnej, jak i komfortu najbardziej zainteresowanych mieszkańców. W trakcje konsultacji mieszkańcy wybrali jedną z nich – tłumaczy zastępca prezydenta Gniezna Jarosław Grobelny.

Nowa droga przejmie ruch tranzytowy i odciąży od ruchu ul. Wolności w Gnieźnie. Będzie miała 2,2 km długości. Powinna powstać w ciągu 404 dni od podpisania umowy.

Wykonawca – Colas Polska – zrealizuje prace za 21,9 mln zł. Inwestycja została dofinansowana dotacja Unii Europejskiej w kwocie 16,8 mln zł. Pozostałą część kosztów zabezpieczyli: budżet państwa – 1,7 mln zł, oraz miasto Gniezno – 3,4 mln zł.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony