Partner serwisu

Coraz bliżej obwodnicy Wałbrzycha

Przemysław Farsewicz 02.07.2022

arrow
arrow
Coraz bliżej obwodnicy Wałbrzycha
fot. Obwodnica Wałbrzycha
Coraz bliżej obwodnicy Wałbrzycha
Coraz bliżej obwodnicy Wałbrzycha
Coraz bliżej obwodnicy Wałbrzycha
Coraz bliżej obwodnicy Wałbrzycha
Coraz bliżej obwodnicy Wałbrzycha
Coraz bliżej obwodnicy Wałbrzycha
Na całej długości traktu jest już asfalt. Zaawansowanie projektu wynosi już średnio ponad 90 proc. Oznacza to, że jest coraz bliżej otwarcia obwodnicy miasta.
Obwodnica Wałbrzycha powstaje w ciągu drogi krajowej nr 35. Ma miała 6 km długości o przekroju dwujezdniowym. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Kontrakt na to zadanie został podpisany w kwietniu 2019 roku. Zawarta wówczas umowa z Budimeksem miała wartość 207 mln zł brutto. Dzisiejsze wyliczenia to już 397,5 mln zł. 50 mln zł pochodzi z budżetu miasta. 300 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego.

Jak informuje wykonawca inwestycji, na całej długości obwodnicy są już warstwy asfaltu. Ostatnią masę położono na łącznicy na węźle Żeromskiego. Na tym roboty się jeszcze nie kończą. Wykonawca przystępuje do prac wykończeniowych. Roboty skupią się teraz na budowie poboczy, malowaniu oznakowania poziomego, ukończeniu barier akustycznych i układaniu chodników. Trwają także odbiory obiektów inżynieryjnych. Zaawansowanie robót przekracza już ponad 90 proc.

Realizacja obwodnicy Wałbrzycha jest mocno opóźniona. Roboty rozpoczęły się w 2019 roku. Termin zakończenia prac kilkukrotnie przesuwano. – Obwodnicę chcemy oddać do użytkowania jeszcze w lipcu na całym odcinku aż do placu Grunwaldzkiego – informował niedawno Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

W ciągu obwodnicy będą dwa węzły: Żeromskiego i Reja. Powstały także m.in. 3 wiadukty w ciągu obwodnicy, kładka i przejście podziemne dla pieszych, a także kanalizacja deszczowa, zbiorniki retencyjne i ekrany akustyczne.

Obwodnica jest inwestycją długo wyczekiwaną przez miejscową społeczność. Jest istotna nie tylko dla mieszkańców Wałbrzycha ale i uzdrowiskowego Szczawna-Zdroju. Jej przygotowanie wymagało współpracy dwóch inwestorów –samorządowego i rządowego, droga na większości przebiegu podlegać będzie miastu, ale jej część leżąca na terenie wspomnianego Szczawna Zdroju, jest w gestii wrocławskiej GDDKiA. Po wybudowaniu będzie tworzyła nowy kanał komunikacyjny w stronę ekspresowej trójki.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony