Partner serwisu

Czekamy na dwóch wykonawców S10. Głos zabierze sąd

Elżbieta Pałys 02.06.2022

Czekamy na dwóch wykonawców S10. Głos zabierze sąd
fot. Google Maps
Droga ekspresowa S10 od Torunia do Bydgoszczy ma być budowana w podziale na cztery odcinki. Dwa z nich mają już wykonawców. Dwa pozostałe czekają. Wypowie się m.in. sąd.
Przetargi na wybór wykonawcy drogi łączącej dwie aglomeracje ruszyły jeszcze jesienią ub. roku. W maju tego roku dwa z nich znalazły finał. GDDKiA zawarła umowę z konsorcjum Kobylarni i Mirbudu na projekt i budowę odcinka od Solca do węzła Toruń Zachód oraz z firmą Intercor na odcinek Bydgoszcz Południe – Emilianowo.

Dwa kolejne odcinki miały mniej szczęścia. Konsorcjum, które wygrało przetarg na fragment Toruń Zachód – Toruń Południe nie zdecydowało się podpisać umowy wskazując na brak możliwości dokonania waloryzacji oraz obecną sytuację na rynku budowlanym.

– Otrzymaliśmy od konsorcjum NDI odpowiedź na wezwanie odnośnie niestawienia się na podpisanie umowy – mówi Julian Drob, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału GDDKiA. Teraz musimy poczekać na kolejne kroki. Oferta NDI była w tym przetargu najtańsza i miała wartość 300,633 mln zł. W tamtym czasie jednak wszystkie propozycje wykonawców były niższe od kosztorysu inwestora: najwyższa oferta wyceniona była na 377,5 mln zł a budżet inwestora to 406,904 mln zł. Tyle, że te wyceny były dokonywane w innych realiach rynkowych.

W przypadku przetargu na projekt i budowę S10 Emilianowo – Solec najkorzystniejsza oferta była wskazana w marcu. GDDKiA wybrała firmę Polaqua. Od tego rozstrzygnięcia wpłynęły odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, a ta uwzględniła odwołanie.

Z wyrokiem Izby nie zgodziła się jednak GDDKiA. – W połowie maja otrzymaliśmy wyrok z uzasadnieniem. Złożyliśmy skargę na decyzję KIO do Sądu Okręgowego w Warszawie. Czekamy na wyrok, po którym podejmiemy dalsze czynności w ramach trwającego przetargu – poinformował rzecznik bydgoskiej GDDKiA. Termin rozprawy w sadzie na razie nie został wyznaczony.

W międzyczasie GDDKiA zawarła już umowę na nadzór nad dwoma odcinkami S10 – firma Ayesa będzie świadczyła te usługi dla odcinków Solec – Toruń Zachód oraz Toruń Zachód – Toruń Południe. Ma także wybraną ofertę na nadzór dla pozostałych dwóch fragmentów. Jeszcze w marcu wskazano konsorcjum: Inko Consulting, MP Consulting oraz PPT Consult.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony