Partner serwisu

Czekamy na ustalenie przebiegu S74 Opatów – Nisko

inf. pras. 27.11.2022

Czekamy na ustalenie przebiegu S74 Opatów – Nisko
fot. GDDKiA
Do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy drogi ekspresowej S74 pomiędzy Opatowem a Niskiem. Decyzja ostatecznie ustali przebieg nowej trasy. Droga w rekomendowanym wariancie ma mieć ok. 73 km długości.
– Droga ekspresowa S74 będzie stanowiła ważne uzupełnienie sieci dróg szybkiego ruchu w południowo-wschodniej Polsce. Trasa ta ma szczególne znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu, a także sprawnego realizowania połączeń transportowych. Jest to istotne zwłaszcza w czasie bestialskiej napaści Rosji na Ukrainę – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Prace przygotowawcze dla drogi ekspresowej S74 rozpoczęły się od wykonania Studium korytarzowego, w którym rozpatrywano 7 wariantów przebiegu drogi. Do dalszych prac zostały zarekomendowane 3 warianty.

W 2018 r. Minister Infrastruktury zatwierdził Program inwestycji, który umożliwił kontynuację prac przygotowawczych, obejmujący opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, uzyskanie decyzji środowiskowej, wykonanie Koncepcji programowej (wraz z badaniami geologicznymi) i badań archeologicznych.

W trakcie opracowywania tej dokumentacji odbyły się spotkania informacyjne. Wszystkie uwagi i opinie do zaproponowanych rozwiązań wariantowego poprowadzenia trasy zostały przeanalizowane i w miarę możliwości uwzględnione.

Zweryfikowana została dokumentacja projektowa, w tym również analiza wielokryterialna. W oparciu o kryteria środowiskowe, społeczne, ekonomiczne i techniczne został określony najkorzystniejszy wariant przebiegu przyszłej trasy. We wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej GDDKiA wskazała jako preferowany wariant społeczny W5 (kolor niebieski).

W tym wariancie założono, że przyszła trasa będzie miała ok. 73 km długości i przebiegać będzie przez teren województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Na terenie woj. świętokrzyskiego trasa będzie poprowadzona przez 4 gminy: Opatów, Lipnik, Obrazów, Samborzec. Na Podkarpaciu zaproponowano przebieg trasy obejmujący 7 gmin: Tarnobrzeg, Gorzyce, Stalowa Wola, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Pysznica, Nisko.

Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez węzły drogowe.

Inwestycja pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z wielu zatłoczonych dziś miejscowości. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa i zmniejszanie niekorzystnego wpływu ruchu pojazdów ciężkich na życie mieszkańców. Nowa droga ekspresowa zapewni komfortowy i szybki przejazd wszystkim jej użytkownikom.

Droga ekspresowa S74 Opatów – Nisko jest planowana do realizacji w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony