Partnerzy serwisu:

Czesi wezmą przykład z naszej specustawy drogowej? To ważne dla połączenia S3 – D11

ep. 05.12.2019

Czesi wezmą przykład z naszej specustawy drogowej? To ważne dla połączenia S3 – D11
fot. GDDKiA
Ministerstwo Infrastruktury przypomina, że regularnie spotyka się ze swoimi odpowiednikami po stronie czeskiej. Celem jest usprawnienie transgranicznych inwestycji drogowych.
Jedną z najbardziej istotnych dla obu stron inwestycji jest droga ekspresowa S3, która po dojściu do granicy w Lubawce ma mieć swoją kontynuację w postaci czeskiej D11.

Ministerstwo przypomina, że w 2017 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wspólnie ze swoim czeskim odpowiednikiem, ministrem Danem Tokiem, podpisali dwa oświadczenia. Jedno w sprawie współpracy dotyczącej wspomnianej realizacji drogi ekspresowej S3 po stronie polskiej i autostrady D11 po stronie czeskiej, drugie wzmacniania potencjału infrastruktury transportowej na pograniczu obu państw. – Potwierdzono w nich priorytetowe traktowanie przez oba państwa realizacji trasy S3 – D11 – przypomina resort.
  
Niedawno mało pomyślne dla nas wieści przyniosły czeskie media, które informowały, że obecny minister transportu w Czechach, Vladimír Kremlík uważa zapowiadany wcześniej termin dojścia drogi D11 do polskiej granicy za nierealny. Według niego droga ma powstać nie w 2025 , lecz w 2028 roku. Jeśli ten scenariusz by się sprawdził, przez kilka lat ekspresowa trójka urywała by się na granicy.

Jako jedną z przyczyn opóźnień Czesi wskazują procedury administracyjne i planują wprowadzenie odpowiednich zmian w przepisach, co miałoby przyspieszyć proces inwestycyjny. Czy pomocne w tym będą polskie doświadczenia? Jak podało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury, w ramach współpracy polsko-czeskiej, w latach 2017, 2018 i 2019 r. pracownicy czeskiego Ministerstwa Transportu odbywali w Polsce staże, których celem była m.in. wymiana doświadczeń w zakresie stosowania specustawy drogowej, która ma pozwolić na przyjęcie w Republice Czeskiej rozwiązań umożliwiających szybszą realizację inwestycji drogowych.

Budowane po naszej stronie dwa przygraniczne odcinki S3, tj. Bolków – Kamienna Góra i Kamienna Góra – Lubawka mają być gotowe w 2023 i 2022 roku.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony