Partner serwisu

Czeski film w Senackim Zespole Infrastruktury

Łukasz Grzesiczak 23.10.2015

Czeski film w Senackim Zespole Infrastruktury
fot. Jacek Goździewicz
Pięć posiedzeń w ciągu 4 lat, jedna konferencja i jeden senator, który nawet nie pamiętał, że oficjalnie zajmował się sprawami infrastruktury. Tak wygląda bilans czterech lat pracy Senackiego Zespołu Infrastruktury.
Przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi na portalach Rynek-Kolejowy.pl, RynekInfrastruktury.pl i Transport-Publiczny.pl przyglądamy się programom kandydatów ze wszystkich list partii zarejestrowanych w całym kraju. Dziś postanowiliśmy sprawdzić pracę senatorów ostatniej kadencji w Senackim Zespole Infrastruktury.

Wsparcie modernizacji polskiego transportu

Senacki Zespół Infrastruktury został utworzony 20 grudnia 2011 roku. Pierwotnie zasiadało w nim 7 senatorów. Szybko dołączyli do nich kolejni i tak oficjalnie jego członkami było 15 senatorów (Władysław Ortyl z PiS do 2013 roku, kiedy jego mandat wygasł z powodu wyboru na marszałka województwa podkarpackiego).

Senacki Zespół Infrastruktury powstał w "celu wsparcia modernizacji polskiego transportu w interesie harmonijnego rozwoju gospodarczego kraju poprzez ochronę interesów pasażerów i innych nabywców usług przewozowych, ochronę integralności polskiego systemu transportowego, wspieranie rozwoju infrastruktury technicznej kraju". Na jego czele stanął przewodniczący senator Stanisław Kogut z PiS (kandydat do Senatu w okręgu nr 37 - Nowy Sącz). Zastępcą przewodniczącego został wybrany Zbigniew Meresa z PO (kandydat do Senatu w okręgu nr 76 - Dąbrowa Górnicza).

Członek nieaktywny

Jak swoją pracę oceniają sami członkowie Senackiego Zespołu Infrastruktury? Na pytanie o Senacki Zespół Infrastruktury Mieczysław Gil z PiS (kandydat do Senatu w okręgu 32 - Kraków) nie kryje zdziwienia - nie pamięta, by zasiadał w takim zespole. - Moje działania w Senacie realizowałem na innym polu - mówi Mieczysław Gil. Niewiele o swojej pracy w nim może powiedzieć Jan Wyrowiński z PO (nie kandyduje w najbliższych wyborach). - Byłem członkiem, ale, nazwałbym to... nieaktywnym. Uczestniczyłem tylko w jednym posiedzeniu - wyjaśnia Jan Wyrowiński.

Zbigniew Meres z PO - wiceprzewodniczący Senackiego Zespołu Infrastruktury - uważa, że to był bardzo potrzebny senacki Zespół. Niestety nie pamięta konkretów. - Reprezentowaliśmy tam zdanie wyborców, ludzi, którzy nas wybrali - mówi Zbigniew Meres. Po szczegółowe informacje odsyła do przewodniczącego Stanisława Koguta.

Regulamin swoje, Zespół swoje

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na oficjalnej stronie Senatu, w ciągu czterech lat Senacki Zespół Infrastruktury spotkał się pięć razy i zorganizował jedną konferencję. To niezgodne z jego regulaminem, który mówi, że "posiedzenia Zespołu odbywają się co najmniej dwa razy w roku".

Spotkanie powołujące Zespół odbyło się 20 grudnia 2011 roku. 16 marca 2012 roku miało miejsce posiedzenie Zespołu poświęcone stanowi kolei regionalnych z udziałem Elżbiety Grudzień, dyrektor finansowej spółki „Przewozy Regionalne”. 15 października 2012 roku członkowie Zespołu wzięli udział w konferencji "Bezpieczeństwo w publicznym transporcie zbiorowym". 25 października 2015 roku senatorowie pochylili się nad finansowaniem infrastruktury kolejowej ze środków publicznych. W tym spotkaniu wziął udział Aleksander Wołowiec z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

15 października 2013 roku odbyło się posiedzenie Senackiego Zespołu Infrastruktury poświęcone ocenie funkcjonowania systemów sterowania ruchem kolejowym. W 2014 roku zespół nie spotkał się. Ostatnie posiedzenie z 28 stycznia 2015 roku dotyczyło "omówienia zagadnień związanych z ogłoszeniem przetargu na zakup lokomotyw wielosystemowych, optymalizacji zatrudnienia w PKP Cargo poprzez wprowadzanie programu dobrowolnych odejść, a także powołaniem komitetu strajkowego załogi PKP Cargo".

Zespół typowo doradczy

- To był Zespół bardzo ważny, bo zajmował się całą infrastrukturą transportową. Organizowaliśmy różne spotkania, na które przychodzili przedstawiciele ministerstw. Osobiście uważam, że w senacie powinna - podobnie jak w sejmie - działać Komisja Infrastruktury. Dziś istniejąca senacka Komisja Gospodarki powinna zostać podzielona na Komisję Gospodarki i Komisję Infrastruktury. Na Senackim Zespole Infrastruktury - ze względu na złożoną tematykę - nie mieliśmy szans, by rozwiązać najważniejsze problemy infrastruktury. Jako Zespół nie opiniowaliśmy też ustaw, co najwyżej pisaliśmy wnioski do odpowiednich ministrów. Niestety rzadko otrzymywaliśmy odpowiedzi. To był typowo doradczy Zespół - mówi Stanisław Kogut.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony