Partner serwisu

Częstochowa zapowiada nową drogę do jurajskiego Olsztyna

Przemysław Farsewicz 14.11.2021

Częstochowa zapowiada nową drogę do jurajskiego Olsztyna
fot. Google Maps
Częstochowa za prawie 45 mln złotych wybuduje do 2025 roku nowe połączenie drogowe i rowerowe w kierunku Olsztyna. Miasto na ten cel pozyskało 30 mln zł z programu rządowego Polski Ład. Samorząd wciąż walczy o środki na budowę węzła na „gierkówce”, co stworzyłoby alternatywny i lepszy dojazd do Olsztyna.
Obecnie z Częstochowy do Olsztyna można dojechać przez miejskie tereny przemysłowe obok Huty Guardian i walcowni blach grubych. Dalszy ciąg tej drogi jest mało przyjazny dla kierowców, bo jak podkreśla miasto, trzeba pokonać tory, wykroty a droga jest bardzo wąska.

Rozwiązaniem bolączek kierowców ma być nowy przebieg i przedłużenie ul. Korfantego. Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie zaprojektował nową drogę o dobrych parametrach wraz ze ścieżką rowerową. Realizacja inwestycji ma być wreszcie możliwa dzięki uzyskaniu dofinansowania tej inwestycji z rządowego programu Polski Ład w wysokości 30 mln zł.


Do połączenia przedłużenia Korfantego i ścieżek rowerowych dojdzie na granicy gminy Olsztyn i Częstochowy w sąsiedztwie wiaduktu kolejowego. Projekt zakłada budowę nowego 1,8- kilometrowego i połączenie jej z drogą krajową DK-46 – ulicą Bugajską oraz budowę ścieżki rowerowej łączącej się z istniejącą ścieżką rowerową wybudowaną przez Olsztyn. Niedawno zakończył się pierwszy etap prac polegający na modernizacji Korfantego od ronda Szwejkowskiego do skweru Lotników.

Duży koszt inwestycji związany jest z przebiciem tunelu pod torami kolejowymi, budową węzłów drogowych tzw. ślimaków w miejscu skrzyżowania z DK- 46 oraz pracami związanymi z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną i odwodnieniem. Miasto deklaruje, że jest już na etapie uzyskiwania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Planowany termin rozpoczęcia prac to druga połowa 2022 r. Całkowita wartość projektu to prawie 45 mln zł.


Miasto Częstochowa zapowiada przy tym, że nie rezygnuje z dalszej walki wraz z innymi samorządami o budowę węzła na „gierkówce" w ciągu drogi DK-91, który stworzyłby lepszą alternatywną trasę do jurajskiego Olsztyna. Środki niezbędne do przeprowadzenia inwestycji są jednak nie do udźwignięcia przez samorząd lokalny. – Realizacja zjazdu na Olsztyn z DK-91 jest dla nas kluczowa. Takie bezkolizyjne połączenie wyeliminuje korki. Miasto ma gotową koncepcję zjazdu oraz program funkcjonalno-użytkowy. Jest też decyzja środowiskowa. Brakuje natomiast prawie 300 mln złotych na realizację inwestycji, w ramach której ma być zbudowany wiadukt nad torami i most nad rzeką. I to jest pilny temat – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony