Partner serwisu

Cztery duże inwestycje i remonty. Lubelskie zapowiada „ofensywę” na drogach

GR 08.06.2021

Cztery duże inwestycje i remonty. Lubelskie zapowiada „ofensywę” na drogach
fot. ZDW Lublin
Cztery duże inwestycje na łączną kwotę 315 milionów złotych i remont w sumie 72 kilometrów dróg za ponad 41 milionów złotych – „ofensywę inwestycyjną” na drogach wojewódzkich w 2021 roku zapowiedziały władze województwa lubelskiego.
Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego ocenił, że „Lubelszczyzna jest w tej chwili wielkim placem budowy”. Przypomniał, że trwa budowa mającej docelowo połączyć Grecję z Litwą trasy Via Carpatia, której spory odcinek będzie przebiegać przez województwo lubelskie. W planie jest m.in. rozbudowa S17 do Zamościa (obecnie, nieco upraszczając, można nią dotrzeć z Lublina do Warszawy). – Lubelszczyzna przestaje być białą plamą, jeśli chodzi o drogi ekspresowe. Żeby można było je wykorzystać, trzeba mieć dobre trasy lokalne, czyli m.in. drogi wojewódzkie. Bez nich nie ma nowoczesnego rolnictwa, nowoczesnego przemysłu, nowoczesnej gospodarki, a przede wszystkim – zadowolenia mieszkańców – ocenił Stawiarski.

Władze województwa lubelskiego zapowiadają w tym roku „ofensywę inwestycyjną na drogach wojewódzkich”. Szczegóły zostały przedstawione na wtorkowej konferencji prasowej. – Wszystkie nasze wolne środki będziemy inwestować w drogi wojewódzkie. W tym roku planujemy cztery duże inwestycje na łączną kwotę 315 milionów złotych – wyliczał marszałek Stawiarski.

Największym zadaniem będzie rozbudowa DW 835. Chodzi o 25-kilometrowy odcinek z Biłgoraja do granicy województwa lubelskiego. Wartość inwestycji wyniesie aż 177 milionów złotych, w tę kwotę wliczony jest wykup gruntów. Rozbudowana zostanie również droga wojewódzka numer 833 łącząca Chodel z Kraśnikiem – w tym roku chodzi o 8-kilometrowy odcinek w Kraśniku. Wartość inwestycji wyniesie 77 milionów złotych, z kolei całkowita długość rozbudowywanego odcinka z Chodla do Kraśnika to prawie 27 kilometrów. W planie jest też budowa obwodnicy Dęblina (DW-801). Prace obejmą odcinek o długości 5 kilometrów, koszt zadania to 45 milionów złotych. Rozbudowany zostanie także most na rzece Sierotce w Piaskach (pow. świdnicki) w ciągu drogi wojewódzkiej numer 836. Roboty obejmą fragment o długości kilometra.

Zaplanowano także liczne remonty. Marszałek województwa ocenił, że ten rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o modernizację dróg wojewódzkich (listę najważniejszych remontów prezentujemy niżej). – Wyremontujemy około 72 kilometry dróg za ponad 41 milionów złotych (w 2020 roku odnowiono prawie 46 km za niespełna 12 milionów złotych, a w 2019 r. – 27 kilometrów za prawie 8 mln złotych – dop. red.). Ktoś powie, że to zbyt mało, bo mamy prawie 2300 km dróg wojewódzkich, ale remontujemy jezdnie, które nie były odnawiane od bardzo dawna – powiedział Stawiarski. Z kolei Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego dodał, że „często modernizowane odcinki nie są zbyt długie, ale pełnią ważną funkcję dla mieszkańców”. – Poprawiamy w ten sposób bezpieczeństwo i komfort jazdy – dodał.

Marszałek Stawiarski ocenił, że białą plamą pod względem dróg wojewódzkich było dawne województwo zamojskie. – Mamy tam piękne Roztocze, cudowne lasy, ale drogi na poziomie sprzed I wojny światowej – ironizował. Chodzi mu głównie o 9,5-kilometrowy odcinek DW -849 między Józefowem a miejscowością Osuchy, który ma zostać wyremontowany właśnie w tym roku. – To hańba Roztocza – nie przebierał w słowach wicemarszałek Mulawa i ocenił, że „każdemu, kto jechał tą drogą rowerem lub samochodem, odechciewało się wypoczywać na Roztoczu”. – Wreszcie odcinek zostanie wyremontowany. Mieszkańcy nie wierzyli, że tak się stanie – ocenił wicemarszałek województwa.

W podobnym tonie wypowiadał się Jarosław Stawiarski, który nazwał fragment drogi numer 849 z Józefowa do miejscowości Osuchy „skandalem XXI wieku”. – Kilka razy tamtędy podróżowałem, tą drogą nie dało się jechać. Wszystkiego na raz nie zrobimy, ale sukcesywnie będziemy likwidować „białe plamy” i tworzyć drogi, które będą przyjazne dla mieszkańców i przedsiębiorców. Myślę, że na koniec kadencji będzie zauważalna poprawa – zapowiedział.

Marszałek Stawiarski wyjaśnił, że województwo lubelskie pozyskuje pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego i z Ministerstwa Infrastruktury. Z kolei wicemarszałek Mulawa dodał, że w tym roku samorząd województwa dostał od rządu 15,5 milionów złotych z tzw. rezerwy subwencji ogólnej oraz 10 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na „poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego Lubelszczyzny”.

Najważniejsze remonty:

Droga wojewódzka nr 806 Łuków – Międzyrzec Podlaski: odcinek Karwów – Trzebieszów Pierwszy o długości 1,5 km (zadanie w realizacji); DW 807 Maciejowice – Łuków: odcinek w Ogniwie o długości 1 km (w trakcie realizacji); DW 812 Biała Podlaska – Krasnystaw: odcinek Rudka – Adamów i odcinek Rejowiec – Siennica Nadolna, łączna długość ponad 14 km; DW 813 Międzyrzec Podlaski – Ostrów Lubelski: odcinek Żelizna – Komarówka Podlaska, długość ponad 1 km; DW 816 Terespol – Zosin: odcinek Dobratycze – Kostomłoty o długości 5 km, odcinek Uhrusk – Marynin o długości 5 km (w trakcie realizacji), odcinek Krynica – Skryhiczyn o długości prawie 2 km (w trakcie realizacji); DW 824 Żyrzyn – Annopol: odcinek w Bliskowicach o długości 2 km i odcinek w Popowie o długości 2 km (w realizacji); DW 834 Niedrzwica – Stara Wieś: odcinek w Bychawie oraz odcinek Wola Gałęzowska – Stara Wieś, łączna długość 5,5 km; DW 843 Chełm – Zamość: odcinek Skierbieszów – Udrycze o długości 3 km; DW-849 Zamość – Wola Obszańska: odcinek Józefów – Osuchy o długości około 9,5 km; DW 853 Nowy Majdan – Tomaszów Lubelski: odcinek Józefów – Długi Kąt o długości prawie 5 km; DW 863 Kopki – Cieszanów: odcinek Obsza – Zamch o długości 2 km i odcinek Szyszków – Zagródki o długości 2 km (oba w trakcie realizacji).
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony