Partner serwisu

Cztery razy mniej wypadków śmiertelnych na budowach niż przed dekadą. Celem jest zero

Redakcja 27.05.2022

Cztery razy mniej wypadków śmiertelnych na budowach niż przed dekadą. Celem jest zero
fot. pixabay.com/pl/zeechow
W ciągu ostatniej dekady liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym w przeliczeniu na każde 100 tys. pracujących spadła czterokrotnie. Mówimy o czasie, kiedy działalność na rzecz poprawy BHP w budownictwie podjęły wspólnie duże firmy budowlane zawierając Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa. Pod hasłem „Budowa się kończy. Bezpieczeństwo NIGDY” trwa tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa. To czas kiedy wykonawcy zrzeszeni w Porozumieniu przypominają, że nie ma miejsca na odstępstwa od zasad dotyczących ochrony zdrowia i życia pracowników.
Trwający od 23 do 29 maja Tydzień Bezpieczeństwa odbywa się już po raz dziewiąty. Jego organizatorem jest Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – zrzeszenie, które powstało w 2010 r. i skupia wiodące firmy na rynku generalnego wykonawstwa. Obecnie tworzy je 15 przedsiębiorstw: Eiffage, Erbud, Eurovia, Hochtief Polska, Karmar, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, NDI, Polimex Mostostal, Porr, Skanska, Strabag, Unibep i Warbud.

Nadrzędny cel porozumienia to: zero wypadków na budowach. Porozumienie promuje jednocześnie kulturę bezpieczeństwa, uświadamia w zakresie niebezpieczeństw związanych z pracą na budowie oraz promuje rozwiązania, które minimalizują ryzyko wypadku.

Sygnatariusze porozumienia swe cele realizują poprzez wdrażanie standardów bezpieczeństwa, w tym wprowadzanie systemowych rozwiązań z dziedziny BHP oraz działalność edukacyjno-szkoleniową. Wspólnie wymieniają się także wiedzą w zakresie bezpieczeństwa i analizują zdarzenia wypadkowe. Coroczny Tydzień bezpieczeństwa to dodatkowa okazja do promowania kultury bezpiecznej pracy na budowie tak wśród pracowników wykonawców generalnych, jak i podwykonawców.

Tegoroczne hasło ma przypominać, że bezpieczeństwo to proces ciągły.

– Tydzień bezpieczeństwa to zwieńczenie naszych całorocznych wysiłków. Wszyscy ciężko pracujemy po to, aby podnosić standardy i poziom bezpieczeństwa na budowach. Wymaga to zmiany sposobu myślenia i nowych umiejętności związanych z organizacja pracy, gdyż często sam pracownik, który ulega wypadkowi mógłby temu wypadkowi zapobiec. Bezpieczeństwo na polskich budowach w ciągu ostatnich lat bardzo się zmieniło. Wszyscy wkładają w to bardzo dużo wysiłku, szczególnie firmy zrzeszone w Porozumieniu Bezpieczeństwa dla Budownictwa, które wdrażają wspólne procedury i rozwiązania – mówi Michał Wasilewski, dyrektor koordynujący Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

– Budimex realizuje w Tygodniu Bezpieczeństwa działania skierowane do naszej kadry. Uświadamiamy naszych pracowników o ich obowiązkach, jak i przypominamy im jak organizować budowę bezpiecznie, dla nich i dla naszych podwykonawców. Najważniejszą zasadą na budowie dla każdego pracownika jest zadbać o swoje bezpieczeństwo. Uczymy naszych pracowników i zachęcamy ich do tego, by bezpiecznie organizowali swoją pracę. Jest to nasza wspólna odpowiedzialność – mówi Tomasz Janowiak, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Pracy w firmie Budimex.

– To już dziewiąta edycja Tygodnia Bezpieczeństwa w ramach Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Chcielibyśmy zwrócić uwagę naszym pracownikom, ale również pracownikom od inwestora i naszym podwykonawcom, że bezpieczeństwo jest ważne nie tylko w miejscu pracy, ale także poza nim. O bezpieczeństwie powinniśmy pamiętać także w czasie wolnym, w czasie dojazdu do pracy i powrotu do domu. Na naszych budowach organizujemy szereg aktywności dla naszych pracowników, a także podwykonawców. Nasi pracownicy najchętniej biorą udział w aktywnościach które są związane z praktyką. To praktyka czyni mistrza. – mówi Monika Misterska – Kowalska, Specjalista ds. BHP w Warbudzie.

– Nasz cel od początku jest jasny. Będziemy zadowoleni dopiero wtedy, gdy liczba wypadków będzie równa zeru – mówi Justyna Mierzejewska, dyrektor działu BHP w NDI. – W tym roku nasze aktywności i działania skupiać będziemy m.in. wokół warsztatów szkoleniowych z prac na wysokości, transportu pionowego, szkoleń dla hakowych, a także prelekcji dotyczących odpowiedzialności za bezpieczeństwo wykładanych przez Inspektorów Okręgowych Inspektoratów Pracy.

Podobnie jak w latach ubiegłych akcja obejmie wszystkie budowy członków Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie na terenie całej Polski. Świadomość bezpieczeństwa wśród pracowników będzie budowana poprzez prelekcje, pokazy i rozmowy. W przygotowanej specjalnie na Tydzień Bezpieczeństwa „Księdze Pomysłów” znalazły się propozycje aktywności, które można przeprowadzić na terenie budów sygnatariuszy Porozumienia. Wśród zaproponowanych działań z zakresu BHP znaleźć możemy m.in. treningi i zabezpieczenia do prac na wysokości, warsztaty stanowiskowe podnoszące poziom wiedzy w kwestii potencjalnych zagrożeń, sposobów ich eliminacji oraz zasad prawidłowego zachowania podczas pracy, a także ćwiczenia gimnastyczne, przegląd narzędzi czy szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

Według danych Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, w ciągu 10 lat działalności organizacji blisko dwukrotnie, z 8684 do 4743, zmniejszyła się liczba poszkodowanych w wypadkach na budowach w Polsce. W branży budowlanej jest dziś czterokrotnie mniej wypadków śmiertelnych na 100 tys. zatrudnionych niż przed dekadą. Duża w tym zasługa stowarzyszenia największych firm budowlanych w Polsce, które działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy.

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie i Tydzień Bezpieczeństwa wpierają najważniejsze instytucje branżowe: Główny Inspektorat Pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Związek Zawodowy Budowlani, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, Solidarność – Krajowy Sekretariat Budownictwa. Partnerami Porozumienia są Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych, Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego i Polska Izba Gospodarcza Rusztowań.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony