Partner serwisu

Cztery obwodnice powstaną w zachodniopomorskim. Minister dał zielone światło

Redakcja 10.04.2020

Cztery obwodnice powstaną w zachodniopomorskim. Minister dał zielone światło
Fot. Google Maps
Obwodnic Gryfina, Kołbaskowa, Stargardu i Szczecinka w województwie zachodniopomorskim będą miały łącznie 20 km długości. Powstaną w ciągu dróg krajowych nr 13, 20 i 31. W piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w obecności wiceministra Rafała Webera zatwierdził programy inwestycji dla tych Inwestycje. Mowa o zadaniach ujętych w Programie budowy 100 obwodnic.
– Dotrzymujemy słowa. Kierujemy do realizacji kolejne obwodnice z Programu budowy 100 obwodnic, który niedawno ogłosiliśmy. Województwo zachodniopomorskie bardzo zyskuje na realizowanych inwestycjach drogowych i kolejowych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Planowane inwestycje będą pełnić ważną rolę w dostępie do realizowanej sieci autostrad i dróg ekspresowych (A6, S10 czy S11). Poprawią ponadto sytuację w województwie zachodniopomorskim w zakresie przejazdu przez miejscowości.

– Dzięki budowie obwodnic ulice wielu polskich miast i miasteczek staną się bezpieczniejsze, a komfort życia poprawi się. Ruch ciężarowy zostanie wyprowadzony poza te miasta, co oznacza także czystsze powietrze. Dzisiaj kierujemy do realizacji prace przygotowawcze dla budowy obwodnic Gryfina, Kołbaskowa, Stargardu i Szczecinka – mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

 

Obwodnica Gryfina

W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi krajowej nr 31 klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości ok. 5,6 km. Oprócz tego rozpoczęły się również prace projektowe dotyczące poprawy rozwiązań komunikacyjnych pomiędzy Gryfinem a autostradą A6 oraz Szczecinem – na tym odcinku występuje intensywna zabudowa.

Dla obwodnicy Gryfina rozpoczęły się prace przygotowawcze. Inwestycja posiada wydaną decyzję środowiskową. Na ukończeniu znajdują się prace projektowe. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy planowane jest na II połowę 2020 r., a zawarcie umowy w III kwartale 2021 r. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2023-2025.

Obwodnica Kołbaskowa

W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi krajowej nr 13 klasy GP o długości ok. 6 km.

Dla obwodnicy Kołbaskowa prowadzone są prace przygotowawcze w ramach rozbudowy drogi krajowej nr 13 od Szczecina do granicy z Niemcami. Dla tej obwodnicy uzyskano już decyzję środowiskową jako II etap już skierowanej do realizacji obwodnicy Przecławia i Warzymic. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy planowane jest na I połowę 2023 r., a zawarcie umowy w IV kwartale 2023 r. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2023-2026.

Obwodnica Stargardu

W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi krajowej nr 20 klasy GP o długości ok. 4,4 km.

Dla obwodnicy Stargardu prowadzone są prace przygotowawcze związane z opracowaniem dokumentacji i uzyskaniem decyzji administracyjnych. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy planowane jest w II połowie 2023 r., a zawarcie umowy z wykonawcą w II kwartale 2024 r. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2026-2028.

Obwodnica Szczecinka

W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi krajowej nr 20 klasy GP o długości ok. 4,3 km.

Dla obwodnicy Szczecinka rozpoczęły się prace przygotowawcze. Inwestycja posiada wydaną decyzję środowiskową. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy planowane jest na II połowę 2020 r., a zawarcie umowy w III kwartale 2021 r. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2023-2025.

Program budowy 100 obwodnic w województwie zachodniopomorskim

W ramach programu obwodnicowego w województwie zachodniopomorskim powstanie łącznie 9 obwodnic: Będą to: oObwodnica Człopa w ciągu drogi krajowej nr 22, obwodnica Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31, obwodnica Kołbaskowa w ciągu drogi krajowej nr 13, obwodnica Rusinowa w ciągu DK-22, Stargardu w ciągu DK-20, Szczecinka (DK-20), Szwecji (DK-22), Wałcza (DK-22) oraz obwodnica Złocieńca w ciągu DK-20.

W sumie ok. 820 km

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obwodnice
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony