Partnerzy serwisu:

Czy Energopol dokończy obwodnicę Wałcza?

Elżbieta Pałys 06.06.2019

Czy Energopol dokończy obwodnicę Wałcza?
fot. GDDKiA
Po uwzględnieniu aneksów, z końcem maja upłynął termin zakończenia budowy obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10. GDDKiA poinformowała, że wykonawca – Energopol Szczecin – został wezwany do poprawy. Chodzi o klauzulę 15.1 – to ten sam tryb jaki wcześniej zastosowano wobec wyrzuconej z dwóch budów firmy Salini.
Obecnie, jak informuje GDDKiA, zaawansowanie rzeczowe robót na kontrakcie sięga 85 proc. Zdaniem inwestora, pod względem technologicznym możliwe jest uzyskanie przejezdności drogi pod koniec III kwartału tego roku, jednak warunkiem jest odpowiednie tempo robót, a z tym jest problem.

– GDDKiA podejmuje wszelkie możliwe działania w celu jak najszybszego zakończenia kontraktu, trzeba jednak zauważyć, iż w największym stopniu zależy to od wykonawcy inwestycji – informuje Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy GDDKiA w Szczecinie. – Problemem na kontrakcie jest brak mobilizacji wykonawcy, co przekłada się na brak realizowanych robót i brak możliwości wnioskowania o płatności za wykonane prace – dodaje.

Energopol został właśnie wezwany do poprawy zgodnie z subklauzulą 15.1 warunków kontraktu. – Wykonywanie tego wezwania będzie sprawdzane sukcesywnie przez zamawiającego – podkreśla GDDKiA.

Jak podano, w związku z upływem terminu umownego, wykonawcy będą naliczane kary umowne, z zastrzeżeniem rozpatrywania kolejnych roszczeń terminowych złożonych przez wykonawcę. GDDKiA stosuje też płatności bezpośrednie dla podwykonawców, którzy nie otrzymali wynagrodzenia.

Przypomnijmy, w połowie marca, wraz z początkiem sezonu budowlanego wezwanie do poprawy w trybie klauzuli 15.1 otrzymało dwóch włoskich wykonawców – Salini oraz Impresa Pizzarotti. Pierwszy nie wywiązał się z poprawy w określonych w upomnieniu aspektach, w konsekwencji czego pod koniec kwietnia dwie umowy z tym wykonawcą (dotyczące A1 oraz S3) zostały zerwane. W stosunku do firmy Pizzarotti jeszcze nie znamy decyzji dotyczącej dalszej współpracy z tym wykonawcą.

Umowa z firmą Energopol Szczecin dotycząca realizacji obwodnicy Wałcza została zawarta w listopadzie 2015 roku. Oferta Energopolu była o ok. 50 mln zł tańsza od budżetu inwestora i była warta prawie 430,5 mln zł.

Na jej podstawie powstaje obwodnica o długości niespełna 18 km z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Na trasie zaplanowano m.in. 4 węzły drogowe i 11 przejść dla zwierząt. Według pierwotnych założeń, droga miała być gotowa w połowie ub. roku. 31 maja minął termin uwzględniający roszczenia wykonawcy.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony