Partnerzy serwisu:

Budownictwo infrastrukturalne w tarapatach. Czy wykonawcy zmienią taktykę?

Leonard Dolecki 18.08.2018

Budownictwo infrastrukturalne w tarapatach. Czy wykonawcy zmienią taktykę?
fot. Budimex
W ostatnim czasie coraz częściej mamy do czynienia z problemami w przetargach infrastrukturalnych. Już praktycznie nie zdarzają się postępowania, któremu nie musi przyjrzeć się Krajowa Izba Odwoławcza, ale jest to tylko jeden z powodów, przez które przetargi ulegają wydłużeniu. Ostatecznie często dochodzi do tego, że wybrany wykonawca nie chce podpisać umowy z zamawiającym, nawet jeśli będzie się to wiązało ze stratą wadium. Jednak mimo to, zdaniem eksperta, największe firmy nie mają nawet możliwości uciekać się do innych segmentów budownictwa.
– W zasadzie wszyscy wiodący wykonawcy w budownictwie infrastrukturalnym notują już rekordowe wartości swoich portfeli zamówień, co przy trudnościach w zrekrutowaniu nowych pracowników, krótkoterminowo nie pozwala nawet specjalnie rozglądać się za nowymi segmentami budownictwa – komentuje Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego z firmy badawczej Spectis.

Oczywiście w lepszej sytuacji znajdują się firmy, które są obecne i w budownictwie infrastrukturalnym i kubaturowym. – Firmy te mogą podchodzić teraz bardziej selektywnie do nowych kontraktów infrastrukturalnych i decydować się na doważenie portfela projektami z rynku prywatnego. W wynikach za I półrocze pokazał tak np. Budimex – w ciągu roku udział budownictwa ogólnego w sprzedaży wzrósł z 49 do 54%. Znacząco wzrósł także udział budownictwa kubaturowego w nowych kontraktach podpisanych w I poł. 2018. W I półroczu firma także dużo mniej ofertowała na rynku inżynieryjnym a zwiększyła ofertowanie w sektorze kubaturowym – podkreśla ekspert.

Coraz częściej pojawia się także temat rynku hydrotechnicznego, będącego częścią budownictwa inżynieryjnego. – Pomimo szumnych zapowiedzi odnośnie programów rządowych, niewiele się póki co w tym temacie dzieje a jedyny duży przetarg (pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście) pozyskała specjalistyczna firma zagraniczna – mówi Bartłomiej Sosna.

– Nie zauważyliśmy także trendu aby wykonawcy infrastrukturalni przenosili się na mniejsze kontrakty samorządowe. Oczywiście jest kilka firm, które ofertują zarówno u GDDKiA i PKP PLK, jak i w mniejszych inwestycjach samorządowych, ale w ogólnym rozrachunku, nadal wiele przetargów samorządowych kończy się brakiem złożonych ofert – komentuje ekspert rynku budowlanego z firmy badawczej Spectis.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony