Partner serwisu

DB Schenker zbuduje flotę pojazdów wodorowych

inf. pras. 28.06.2022

DB Schenker zbuduje flotę pojazdów wodorowych
fot. mat. pras.
Dostawca usług logistycznych – DB Schenker – zamawia pierwsze ciężarówki napędzane ogniwami paliwowymi. Pierwszy pojazd trafi do firmy przed końcem tego roku.
Firma DB Schenker przedstawiła swoje plany dotyczące budowy floty pojazdów elektrycznych napędzanych ogniwami paliwowymi (FCEV). Chce je realizować we współpracy z hylane, startupem działającym w zakresie wynajmu, który jest częścią DEVK i specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań wodorowych w sektorze logistycznym.

W czerwcu odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano pierwszy zamówiony przez DB Schenker samochód ciężarowy napędzany ogniwami paliwowymi. Spotkanie miało miejsce w Groningen w Holandii, na

– Jestem zadowolony z postępów dotyczących testów pojazdu napędzanego wodorem do przewozów liniowych. To ważny krok na naszej drodze do transportu drogowego neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla – mówi Helmut Schweighofer, CEO of DB Schenker Europe.

– Jesteśmy dumni, że możemy wspierać pionierskie działania DB Schenker za pomocą naszych ciężarówek – mówi Sara Schiffer, Managing Director w hylane. – Partnerstwo z DB Schenker dowodzi, że hylane spełnia wysokie standardy, jakich wiodące firmy wymagają w zakresie zrównoważonego transportu. Wspólnie będziemy kontynuować prace nad upowszechnianiem ciężarówek napędzanych wodorem w Europie.

DEVK/hylane i DB Schenker rozpoczęły współpracę prawie dwa lata temu. Obie firmy rozumieją znaczenie wodoru dla transformacji sektora transportowego, dlatego połączyły swoje siły.

– Oprócz koncepcji wynajmu 360 stopni, celem współpracy jest opracowanie kombinacji samochodu ciężarowego z naczepą typu swap-body. Ma ona przewozić nasz standardowy typ nadwozia swap-body o długości 7 820 mm – mówi Wolfgang Janda, Executive Vice President, Head of Network & Linehaul Management at DB Schenker. – Jest to nowość na rynku i pozwoli nam na dekarbonizację bez utraty wydajności w naszej sieci transportu lądowego.

W porównaniu z pojazdami akumulatorowo-elektrycznymi, w transporcie dalekobieżnym samochody ciężarowe napędzane ogniwami paliwowymi oferują szereg korzyści. Ich maksymalna ładowność jest większa, większy jest też zasięg, a proces tankowania porównywalny z pojazdami z silnikiem Diesla.

DB Schenker planuje rozpocząć z wybranymi klientami testy terenowe na kilku kierunkach na początku 2023 roku. Zamierza również rozszerzyć skalę i skomercjalizować działalność począwszy od trzeciego kwartału 2023 r., przy czym postępy w tym zakresie będą zależały od takich czynników, jak infrastruktura wodorowa i akceptacja rynku. DB Schenker, wraz ze swoimi przewoźnikami, dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku. Wykorzystanie zielonego wodoru (wodoru produkowanego przy użyciu odnawialnych źródeł energii) jest istotnym elementem strategii dekarbonizacji firmy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony