Partnerzy serwisu:

Dobry I kwartał w Budimeksie

ep. 30.04.2021

Dobry I kwartał w Budimeksie
fot. GDDKiA
Przychody – ze względu m.in. na ostrzejszą zimę – niższe niż przed rokiem, ale zysk znacznie wyższy. Poprawiła się marża, a portfel zleceń wynosi 12,8 mld zł – tak zakończył się I kwartał tego roku w Grupie Budimex.
– Jesteśmy zadowoleni z wyników Grupy Budimex w pierwszym kwartale 2021 roku. Odnotowaliśmy wzrost zysku brutto Grupy w ramach działalności kontynuowanej (czyli budowlanej i usługowej) z 36 milionów złotych w pierwszym kwartale 2020 roku do 55 milionów złotych w pierwszym kwartale 2021 roku przy jednoczesnej poprawie rentowności z 2,4% do 4,4%. W tym samym czasie zysk netto wzrósł o 47 milionów złotych, co jest efektem istotnej poprawy wyniku w ramach działalności zaniechanej, czyli segmentu deweloperskiego – komentuje prezes Budimeksu, Dariusz Blocher.


W pierwszych trzech miesiącach roku Budimex odnotował spadek przychodów o 15 proc. w stosunku do I kwartału 2020 r. – z kwoty 1,470 mln zł do 1,245 mld zł. Przy czym w segmencie usługowym przychody wzrosły o 27,2%, a w obszarze budowlanym spadły o 17,3%. – Niższe tempo realizowanych prac budowlanych wynikało przede wszystkim z trudniejszych warunków pogodowych na początku roku oraz z rozkładu harmonogramu prac projektowych na drogowych kontraktach „projektuj i buduj” – wyjaśnia prezes Budimeksu.


– Warunki realizacji kontraktów na początku tego roku w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku były zdecydowanie trudniejsze. Surowa zima spowolniła prace budowlane na większości frontów. Jednocześnie w obszarze drogowym jesteśmy na kilku istotnych zleceniach w fazie projektowania lub oczekujemy na wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej - przychody ze sprzedaży na takich kontraktach są relatywnie niewielkie – mówi prezes Blocher.

Pod koniec marca w grupie, podobnie jak w całym kraju, odnotowano przyrost nowych zakażeń. Nie spowodowało to jednak zakłóceń na kontraktach.

Poprawę odnotowano w obszarze rentowności. Rentowność brutto wyniosła 3,4% i w stosunku do 2,1% w I kwartale ub. roku. Dariusz Blocher zauważa, że w ostatnich miesiącach dają się zaobserwować niepokojące trendy w zakresie cen materiałów, zwłaszcza stali, ropy i ropopochodnych (w tym asfaltu) czy styropianu. – W konsekwencji, przy utrzymujących się niskich cenach ofertowych, rentowność branży w najbliższych kwartałach może być pod presją – stwierdza.

Pierwszy kwartał Budimex zamknął portfelem zleceń o wartości 12,8 mld zł. Tylko w Jednym kwartale tego roku pozyskano zlecenia za 993 mln zł. Dodatkowe 3 mld zł Budimex ma w tzw. poczekalnie, czyli na pierwszych miejscach w przetargach.

Blisko podpisania umów są m.in. linia kolejowa E75 Białystok – Ełk (587 mln zł oraz droga ekspresowa S6 Leśnice – Bożepole Wielkie (584 mln zł).

Wśród ostatnio zawartych kontraktów znajdują się natomiast fragment Obwodnicy Trójmiasta S6 (581 mln zł) oraz II etap przekopu przez Mierzeję Wiślaną o wartości 467 mln zł.

Grupa Budimex zakończyła 1 kwartał 2021 roku z pozycją gotówkową netto na poziomie 2,1 mld zł z uwzględnieniem gotówki w ramach działalności zaniechanej (deweloperskiej) jest to około 2,5 miliarda złotych.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony