Partnerzy serwisu:

Dokumentacja dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina gotowa

ep/inf. pras. 15.03.2021

Dokumentacja dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina gotowa
fot. Google Maps
Zespół Opiniowania Projektów Inwestycyjnych zapoznał się z dokumentacją dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. Dokumentacja został przyjęta. Na przełomie kwietnia i maja będzie przedłożona do zatwierdzenia przez KOPI (Komisję Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych) przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad. To otworzy drogę do przetargu budowlanego.
Dokumentacja obejmuje badania podłoża i elementy koncepcji programowej. Opracował ją Transprojekt Gdański. Jak informuje GDDKiA, w ramach przeprowadzonych prac wykonano wiercenia o łącznej długości 45 km. Wykonano także 18 km sondowań statycznych i dynamicznych, przeprowadzono badania tomografią elektrooporową.

Ten szeroki zakres badań geologicznych dał obraz budowy podłoża na całym przebiegu drogi, w tym tunelu pod Odrą, gdzie wiercenia sięgnęły głębokości 90 metrów – informuje GDDKiA.

W ramach inwestycji planowana jest dwujezdniowa droga ekspresowa wraz z mostami, wiaduktami i przepustami. Największym obiektem będzie tunel drogowy pod Odrą o długości 5 km. Złożą się na niego dwie odrębne nawy dla dwóch jezdni drogi S6.

Zachodnia Obwodnica Szczecina będzie miała długość około 50 km, a aglomerację szczecińską ominie od północy i zachodu. Początek zaplanowano na połączeniu z węzłem Szczecin Zachód na przecięciu z autostradą A6, a koniec na węźle Goleniów Północ łączący drogi S3 i S6.

Droga będzie stanowiła alternatywę dla obecnego szlaku S3/A6 omijającego Szczecin od południa-wschodu i razem z nim utworzy ring wokół miasta. Droga poprawi skomunikowanie aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg ekspresowych i autostrad, będzie szczególnie istotna dla Polic. Obecnie aby dojechać z tego miasta do węzła S3/S6 Goleniów Północ trzeba przejechać 58 km, przez centrum Szczecina. Budowa obwodnicy Szczecina skróci tę trasę o 23 km.

Inwestycja była typowana do budowy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Niedawno o jej pilną realizację apelowały zainteresowane samorządy z woj. zachodniopomorskiego na czele z marszałkiem województwa. Wkrótce po tym minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że w połowie tego roku ogłoszony będzie przetarg na realizację tej obwodnicy. GDDKiA prezentując niedawno plany przetargowe na ten rok, potwierdziła, że będzie gotowa na takie działanie.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony