Partnerzy serwisu:

Dolnośląskie. Ruszyła budowa mostu tymczasowego na Odrze

Magdalena Romanowska 01.12.2020

Dolnośląskie. Ruszyła budowa mostu tymczasowego na Odrze
fot GDDKiA
W miejscowości Ścinawa w województwie Dolnośląskim rozpoczęła się budowa mostu tymczasowego. Jest to tylko etap przejściowy inwestycji jej efektem będzie odnowiony most w ciągu drogi krajowej nr 36. Ma to nastąpić w 2022 r. Inwestycja jest dofinansowana w ramach programu Mosty dla regionów.
Wcześniej wprowadzono już ruch wahadłowy na zabytkowym, 100-letnim moście na Odrze w miejscowości Ścinawa. Kolejnym etapem jest zbudowanie przeprawy tymczasowej, która ma zostać udostępniona w II kwartale 2021 r. Do tej pory po starym obiekcie będą mogły poruszać się pojazdy o masie całkowitej nie większej niż 15 ton. Wtedy również rozpoczną się główne prace.

W ramach przebudowy ma dojść między innymi do remontu podpór, wymiany skoordynowanych elementów konstrukcji stalowej, dylatacji i elementów odwodnienia, a także do wykonania nowej żelbetowej monolitycznej płyty pomostowej.

Opóźnienie o rok


Most będzie spełniał parametry techniczne i użytkowe drogi klasy „G” oraz zostanie zaprojektowany na najwyższą klasę obciążenia taborem samochodowym (klasę „A”) oraz na obciążenie pojazdami specjalnymi zgodnie z umową standaryzacyjną NATO – STANAG 2021. Szacowany koszt budowy mostu to 100 milionów złotych, a koszt całej inwestycji to ponad 27,9 mln zł. Wykonawcą jest firma Berger Bau Polska. Koszt przygotowania dokumentacji to około 4,8 miliony złotych, z czego 3,8 milionów złotych zostanie sfinansowanych z programu Mosty dla Regionów.

Początkowo datą ukończenia inwestycji był rok 2021. W czerwcu br. okazało się jednak, że przebudowa opóźni się o rok. Jako powód GDDKiA podała przedłużające się procedury związane z wydaniem decyzji administracyjnych.

Powstanie stopień wodny

To nie jedyna ważna inwestycja na Odrze związana z miejscowością Ścinawa. We wrześniu br. podczas II Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu została podpisana umowa na zaprojektowanie nowego stopnia wodnego w tym rejonie.

Zakres tej inwestycji obejmie budowę nowego stopnia wodnego Ścinawa na Odrze o konstrukcji modułowej, który ma na celu ochronę przeciwpowodziową mieszkańców powiatu lubińskiego i terenów przyległych, powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki, poprawę stosunków wodnych i gruntowo-wodnych oraz produkcję ekologicznej energii elektrycznej. Ponadto nastąpi poprawa warunków żeglugowych poprzez przystosowanie rzeki do Va klasy drogi wodnej.

Podstawowymi elementami stopnia wodnego Ścinawa będą między innymi: jaz ruchomy klapowy min. czteroprzęsłowy z mostem umożliwiającym komunikację pomiędzy brzegiem prawym i lewym; śluza żeglugowa o szerokości 12 m, długości 190 m i głębokości na progu dolnym min. 4 m z głową pośrednią (podział komory na dwie części 135 m i 55 m); elektrownia wodna wyposażona w min. 3 turbiny o przełyku instalowanym w przedziale 240÷280 m sześciennych na sekundę.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony