Partner serwisu

Dolny Śląsk. 126 mln zł dotacji na trzy obwodnice

inf. pras./Redakcja 08.09.2022

Dolny Śląsk. 126 mln zł dotacji na trzy obwodnice
Fot. Google Maps
Oborniki Śląskie, Boguszów Gorce i Bolesławiec będą miały obwodnice w ciągu dróg wojewódzkich. Ich budowa zostanie dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Podpisane właśnie umowy o dotacje mają łączną wartość 126 mln zł. Beneficjentem środków jest samorząd województwa dolnośląskiego.

Obwodnica Obornik Śląskich będzie miała około 6,3 km długości i poprawi skomunikowanie autostrady A4 i drogi ekspresowej S5. Jej budowa będzie dofinansowana kwotą 41,2 mln zł. Całkowita wartość tej inwestycji to 69 mln zł.

Zadanie obejmuje budowę nowego odcinak zaczynającego się przed skrzyżowaniem drogi wojewódzkiej nr 340 z drogą gminną w miejscowości Jary. Dalej droga biegnie południową stroną Obornik Śląskich w kierunku linii kolejowej relacji Wrocław – Poznań, którą przekracza bezkolizyjne i wraca na DW 340 przed miejscowością Wilczyn.

Planowany termin oddania obwodnicy do użytkowania to IV kwartał 2025 roku.

Obwodnica miasta Boguszów-Gorce ma mieć ok. 4,5 km długości. Początek projektowanej trasy zaczyna się na wylocie drogi wojewódzkiej nr 367, za skrzyżowaniem z ul. Tadeusza Kościuszki. Początkowo trasa przebiega w nowym śladzie wzdłuż linii kolejowej. Następnie przecina ul. Poniatowskiego i biegnie ul. Dworcową do ul. Szybowej, która wykorzystana jest do prowadzenia obwodnicy do skrzyżowania z ul. Waryńskiego. Następnie droga prowadzona jest nowym śladem i powraca na DW 367 na granicy Wałbrzycha.

Planowany termin oddania obwodnicy do użytkowania to III kwartał 2026 roku.

Przyznana kwota dofinansowania inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to 46 mln zł, a całkowita wartość zadania to około 66 mln zł.

Dofinansowana obwodnica Bolesławca – II etap ma się zaczynać na drodze wojewódzkiej nr 297 przed miejscowością Łąka. Zaprojektowana w nowym śladzie droga będzie omijać od północy teren cmentarza komunalnego w Łące. Następnie będzie biegła za zakładami chemicznymi Wizów, wzdłuż bocznicy kolejowej i dalej będzie przekraczać drogę powiatową nr 2272D koło miejscowości Chościszowice oraz linię kolejową nr 282, by kończyć się w miejscowości Kruszyn.

Droga ma mieć 6,3 km długości.

Planowany termin oddania obwodnicy do użytkowania to IV kwartał 2026 r.

Przyznana kwota dofinansowania z RFRD to 39 mln zł. Całkowita wartość zadania to ok. 65 mln.

– Dobry stan dróg i dostępność komunikacyjna są kluczowymi czynnikami, które pozytywnie wpływają na rozwój gospodarczy i podnoszą jakość życia niezależnie od tego, w którym regionie Polski ktoś mieszka i pracuje. Dzięki wsparciu z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg samorządy realizują inwestycje, na które mieszkańcy gmin, miast i miasteczek czekali czasami przez pokolenia. Konsekwentnie tworzymy spójną sieć drogową w Polsce – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie prasowym.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony