Partnerzy serwisu:

Dolny Śląsk. Kto wyremontuje uszkodzoną kładkę w Lubinie?

ep. 02.12.2020

Dolny Śląsk. Kto wyremontuje uszkodzoną kładkę w Lubinie?
fot. GDDKiA
Na odbudowę czeka kładka dla pieszych nad drogą krajową nr 3 w Lubinie. Obiekt uległ awarii wiosną 2019 roku. Na razie nie wiadomo kto zapłaci za przywrócenie jej do użytku. Droga ma bowiem zmienić właściciela.
Mowa o kładce nad ulicą Komisji Edukacji Narodowej w Lubinie, tj. DK-3. Obiekt został wybudowany w 1977 roku przez Urząd Miasta w Lubinie. Do 2004 roku to do miasta należało zarządzanie obiektem. Potem kładkę przejęła GDDKiA.

Nowy zarządca zapewnia, że dla obiektu systematycznie wykonywane były niezbędne przeglądy i nic nie wskazywało na konieczność wykonania szczegółowej analizy dla któregoś z obiektów.

W kwietniu 2019 roku doszło jednak do awarii. Zawaliło się skrajne przęsło kładki, które znajdowało się poza jezdnią, zawaliło się.

Kładka została zamknięta dla ruchu, a zlecona przez GDDKiA ekspertyza wykazała błędy konstrukcyjne, które zostały popełnione na etapie projektowania lub budowy obiektu (GDDKiA nie posiada archiwalnej dokumentacji; jak twierdzi – dokumenty te nie zostały przekazane przez pierwotnego zarządcę). Chodziło m.in. o niewłaściwe skonstruowanie podparcia przęsła z biegiem schodowym.

Również na zlecenie GDDKiA rozebrane zostało uszkodzone przęsło kładki. Co dalej – na razie nie wiadomo.

Przed końcem 2019 r. zarządca drogi i tym samym kładki (GDDKiA) opracował Program Inwestycji, obejmujący opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i pozwoleń dla odbudowy kładki. Ministerstwo Infrastruktury, które musi zatwierdzić program, tym samym godząc się na sfinansowanie zadania, wskazało jednak, że w kosztach powinien partycypować przyszły zarządcę obecnego odcinka drogi krajowej nr 3 w Lubinie. Zgodnie z przepisami, po oddaniu odcinka S3 Polkowice – Lubin trójka na odcinku miejskim przejdzie w zarząd województwa dolnośląskiego.

Zmiana zarządcy ma nastąpić w II kwartale 2021 roku. Wówczas – jak wskazuje obecny administrator – GDDKiA nie będzie miała możliwości finansowania odbudowy kładki. Drogowa dyrekcja podaje, że już w marcu zwróciła się z prośbą o współpracę w tej sprawie do samorządu województwa, w tym do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, ale nie otrzymała wiążącej odpowiedzi.

Tymczasem, jak wskazuje dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, Leszek Loch, DSDiK nie ma obecnie podstaw prawnych, by finansowo partycypować w remoncie lub przebudowie tego obiektu. – Kładka wciąż pozostaje w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która na dziś ponosi pełną odpowiedzialność za stan obiektu i ewentualne konsekwencje z tego stanu wynikające – mówi nam szef jednostki odpowiadającej za drogi na Dolnym Śląsku.

Warto zauważyć, że nie jest pewne czy DSDiK zostanie faktycznie zarządcą tej drogi – na mocy tzw. przepisów kaskadowych wprawdzie przejmie ja z mocy prawa w momencie gdy droga utraci swój dotychczasowy status, samorząd wojewódzki może jednak podjąć decyzję o przekazaniu drogi na niższy poziom samorządu, w tym miasto.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony