Partnerzy serwisu:

Dolny Śląsk. Ruszają prace nad projektem A18 Krzyżowa – Golnice

ep. 16.10.2019

Dolny Śląsk. Ruszają prace nad projektem A18 Krzyżowa – Golnice
fot. Google Maps
Sweco Engineering opracuje dokumentację projektową dla przebudowy autostrady A18 na odcinku pomiędzy węzłami Krzyżowa i Golnice. Firma zawarła w tej sprawie umowę z wrocławskim oddziałem GDDKiA.
Dokumentacja dotyczy odcinaka o długości niespełna 4 km, według kilometrażu od km 71+ 533 do km 75+200. Sweco wykona projekt budowlany, projekt wykonawczy i dokumentację przetargową dla przebudowy tego odcinka. Prace wyceniono na ponad 956 tys. zł.

 
fot. GDDKiA
Wykonawca będzie pełnił także nadzór autorski w trakcie realizacji robót budowlanych, stąd też umowa obejmuje okres do roku 2023.

Inwestycja będzie prowadzona na terenie gmin Gromadka i Bolesławiec. W jej wyniku istniejąca droga zostanie dostosowana do parametrów technicznych autostrady. W tym celu po obu stronach jezdni wybudowane mają być pasy awaryjne o szerokości 3 m. Jak wyjaśnia GDDKiA, pozwoli to na dowiązanie obecnie przygotowywanej do przebudowy jezdni południowej na odcinku Olszyna – Golnice do istniejącego odcinka pomiędzy węzłem Krzyżowa a węzłem Golnice z zachowaniem parametrów technicznych na całej długości autostrady.

W ramach zleconych do projektowania prac trzeba zaprojektować dwa nowe wiadukty, które mają zastąpić istniejący, wyeksploatowany obiekt z 1939 roku. Szerokość tego obiektu nie pozwala na wykonanie na nim pasów awaryjnych. Trzeba także zaplanować modernizację nawierzchni (obecnie z betonu cementowego). Inwestor przewiduje zaprojektowanie nakładki wzmacniająca z mieszanki mineralno-asfaltowej na siatce stalowej.

W przetargu na to zadanie GDDKiA otrzymała 9 ofert. W zaplanowanym budżecie na poziomie 1,038 mld zł zmieściły się dwie oferty. Propozycja Sweco była najtańszą. 

Projektanta tego odcinka udało się wybrać w drugim podejściu. Za pierwszym razem przetarg został unieważniony. Oferty zawierały się w przedziale cenowym od 983 tys. zł do 2,792 mln zł, jednak budżet zamawiającego wynosił 826 tys. zł. Przetarg wówczas unieważniono.

Pod koniec września GDDKiA w Zielonej Górze podpisała umowę na projekt i budowę dla przedsięwzięcia mającego na celu dostosowanie do parametrów autostrady 22-kilometrowego fragmentu trasy nr 18 Olszyna - Golnice. Cała trasa liczy 70 km i ma być realizowana w podziale na 4 zadania.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony