Partner serwisu

Droga nad morze. Plac poboru opłat na A1 przed Gdańskiem będzie szerszy

Elżbieta Pałys 31.05.2022

Droga nad morze. Plac poboru opłat na A1 przed Gdańskiem będzie szerszy
Fot. Google Maps
Dwie dodatkowe bramki zjazdowe powstaną na placu poboru opłat na autostradzie A1 w Rusocinie. Z początkiem czerwca ruszą roboty budowlane. Efektem będzie większa przepustowość na popularnej trasie nad morze.
Inwestycja szykowana przez GTC – operatora autostrady Amebr One dotyczy ostatniego placu poboru opłat przed Gdańskiem. Obecnie PPO Rusocin jest wyposażony w pięć pasów wjazdowych i 10 pasów zjazdowych. Czasami okazuje się, że to zbyt mało.

Rozbudowa ma zwiększyć liczbę bramek do 12. To przełoży się na przepustowość placu poboru opłat. Jak podaje koncesjonariusz, obecnie na PPO może być obsłużonych do 2 tys. pojazdów na godzinę. W wyniku inwestycji liczba ta wzrośnie do 2,5 tys.

Dodatkowe pasy pozwolą także na lepsze wykorzystanie istniejących dwóch pasów rewersyjnych – częściej będzie można korzystać nawet z 7 pasów wjazdowych, co pozwoli obsłużyć na tym kierunku nawet ponad 2,3 tys. pojazdów na godzinę.

Operator autostrady zapowiada, że prace, które ruszą wraz z początkiem czerwca będą prowadzone tak, by nie były uciążliwe dla kierowców, jednak trzeba się liczyć z możliwością czasowego zamykania pojedynczych bramek. Szerszym placem poboru opłat kierowcy pojadą pod koniec tego roku.

Autostrada A1 między Toruniem i Gdańskiem to trasa bardzo mocno obciążona ruchem, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Tylko w ubiegłym roku skorzystało z niej ponad 20 mln pojazdów, a w okresach szczytów komunikacyjnych drogą przejeżdżało nawet 90,5 tys. pojazdów dziennie.

W poprawie przepustowości pomagają także automatyczne płatności – system videotollingu AmberGo. Obecnie w ten sposób realizowanych jest 35 proc. płatności za przejazd.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony