Partnerzy serwisu:

Drogi, kolej i energetyka – tu są szanse dla rynku betonu towarowego

Elżbieta Pałys 03.03.2016

Drogi, kolej i energetyka – tu są szanse dla rynku betonu towarowego
fot. Pixabay
Produkcja betonu towarowego w Polsce to obecnie blisko 20 mln metrów sześciennych. W ciągu ostatniej dekady wielkość ta podwoiła się, ale branża wciąż dysponuje niewykorzystanymi mocami. W najbliższych latach liczy na wzrost związany przede wszystkim z budownictwem infrastrukturalnym: budową dróg, kolei oraz energetyką.
Na terenie Polski znajduje się obecnie ponad 900 zakładów produkcyjnych. Branża generuje ponad 8,5 tys. miejsc pracy i rozwija się jeśli chodzi o potencjał technologiczny i techniczny – mówił podczas konferencji „Dobry beton” w Warszawie Michał Daszkiewicz, członek zarządu Cemex, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego. Dodał, że branża jest gotowa, by w profesjonalny sposób obsłużyć wielu segmentów rynku – od budownictwa mieszkaniowego, poprzez nawierzchnie betonowe, konstrukcje inżynierskie, wnętrza budynków, po wykorzystanie betonu w architekturze, jako elementu dekoracyjnego.

Obecnie jednym z najistotniejszych segmentów, w których postrzega szans na rozwój jest budownictwo inżynieryjne , w tym drogowe.
– Liczymy na dobry czas dla naszej branży, na przynajmniej kilkuprocentowe wzrosty roczne do roku 2020, a nawet do 2023 – mówił. Jak dodał, ma to związek głównie z rozwojem infrastruktury, w tym realizacją planu budowy dróg krajowych i autostrad. – Chcemy wziąć w tym udział – stwierdził.

Drogi w różnych technologiach

Obecnie budownictwo drogowe stanowi tylko 3 proc. rynku betonu towarowego. To może się zmienić. W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad ma powstać około 800 km dróg w technologii betonowej. – Chcemy wziąć w tym aktywny udział, jesteśmy do tego przygotowani jeśli chodzi o zaplecze produkcyjne, wiedzę, technologie i doświadczenia – mówi Daszkiewicz. Jak informuje, 800 km autostrad przełoży się na ok. milion metrów sześciennych na rok, co stanowi ok. 5 proc. rynku betonu towarowego. – To niewiele, co oznacza, że jesteśmy w stanie bez problemu tą ilość obsłużyć – stwierdza.

Kolej do rewitalizacji

Producenci betonu liczą też, że w roku 2016 z etapu projektowania w fazę realizacji wejdą inwestycje w infrastrukturze kolejowej. Aż 64 proc. linii kolejowych jest w stanie złym, albo niezadowalającym, co oznacza, że będą one wymagały dużych nakładów na remonty i modernizacje. – To potencjał, który szacuje się na 70 mld zł i tu również widzimy szanse dla naszej działalności.

Nowe bloki energetyczne 

– Kolejny segment, w którym mamy dużo doświadczeń i jesteśmy aktywni, to budownictwo energetyczne, związane z budową bloków energetycznych: Jaworzno, Opole, Turów, czy terminal LNG w Świnoujściu – mówi przedstawiciel branży producentów betonu towarowego.

Także i tu branża upatruje szans na rozwój. Większość z eksploatowanych w Polsce bloków energetycznych ma ponad 30 lat, co oznacza, że pracują one na granicy zakładanej żywotności technicznej. Ponadto w ciągu najbliższych 20 lat konieczna jest zmiana struktury wytwarzania energii, by wypełnić unijne wymagania związane ze zmniejszaniem się zasobów naturalnych. Środki, jakie spółki energetyczne planują zaangażować na inwestycje do 2020 roku, sięgają 100 mld złotych. SPBT ma nadzieję uczestniczyć w ich wykorzystywaniu.

– Jako branża jesteśmy w stanie zapewnić budownictwu bardzo szeroką i ciekawą ofertę produktów i kompleksowych rozwiązań. Technologicznie jesteśmy na poziomie europejskim, a w wielu przypadkach nawet powyżej – podsumowuje wiceprezes SPBT.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony