Partnerzy serwisu:

Drogi lokalne wśród priorytetów premiera

inf. pras/Redakcja 16.04.2018

Drogi lokalne wśród priorytetów premiera
fot. KPRM
Fundusz dla dróg lokalnych ma być jednym z priorytetów rządu Mateusza Morawieckiego. Wsparcie dla tras zarządzanych przez samorządy premier wskazał jako jedną z kilku propozycji do realizacji w najbliższej przyszłości.
– Chcemy w sposób uczciwy zarządzać instytucjami państwa, prowadzić działania w różnych obszarach życia społecznego, gospodarczego, finansowego, budżetowego tak, żeby było sprawiedliwiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Grójca i Nowego Miasta nad Pilicą.

Waga dróg lokalnych 

Szef rządu zaznaczył, że nadszedł moment, w którym rząd Prawa i Sprawiedliwości spojrzał w przyszłość i dokonał przeglądu propozycji na przyszłość, tego, co jest dla ludzi najważniejsze.

Jedną z przedstawionych propozycji jest fundusz budowy dróg lokalnych. specjalny fundusz ma powstać na jesieni i ma być wart co najmniej 5 mld zł. 

Przypomnijmy, 20 marca premier podczas spotkania z wojewodami poinformował, że w tym roku na drogi lokalne przyznanych zostanie dodatkowych 500 mln zł. Pieniądze te zostaną podzielone w ramach Programu na rzecz rozwoju oraz konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej. Ich dystrybucje powierzono wojewodom.

Do dziś samorządy składają wnioski o dofinansowanie zadań na drogach lokalnych, a do 15 maja poznamy listy z zadaniami, które mają być dofinansowane.

W tym roku do samorządów trafiło także 800 mln z w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej (według pierwotnych założeń wieloletniego programu w tej sprawie samorządy miały otrzymać 1,1 mld zł). Oznacza to, że w sumie w ramach ramach rządowych dotacji na drogi lokalne w tym roku przeznaczona zostanie kwota 1,3 mld zł.

Inne priorytety 

Wśród pozostałych priorytetów premier zapowiedział niższa składkę ZUS - chodzi propozycję obniżenia i stopniowania składek ZUS dla przedsiębiorców, których dochody nie przekraczają dwuipółkrotności minimalnego wygrodzenia.

Niższy ma być także podatek CIT. – W zeszłym roku, dla małych i średnich firm, obniżyliśmy podatek CIT z 19% na 15%, a od przyszłego roku obniżymy z 15% na 9% – zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział też kolejną zmianę prospołeczną. Wyprawka szkolna to projekt przekazania 300 zł na każde dziecko w wieku szkolnym. Byłby to coroczny element naszej polityki prorodzinnej – powiedział szef rządu.

Realizowany ma być także program dla seniorów „Dostępność+” – w tym przypadku chodzi zarówno o budowę podjazdów czy wind, jak i dostępność do leków.

Premier zapowiedział również emeryturę matczyną, czyli projekt przyznania minimalnej emerytury dla tych kobiet, które ze względu na urodzenie czwórki lub więcej dzieci nie miały wypracowanych uprawnień do emerytury minimalnej.

Kolejnym realizowanym programem ma być Czyste Powietrze. Tu prawie 30 mld zł rząd chce przeznaczyć na ocieplenie domów, 6ttak by ograniczać ilość zużywanej energii.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony