Partner serwisu

Drogowcy na czwartym miejscu pod względem liczebności wśród inżynierów budownictwa

Elżbieta Pałys 15.07.2019

Drogowcy na czwartym miejscu pod względem liczebności wśród inżynierów budownictwa
fot. pixabay.com/pl/MichaelGaida
Ponad 117 tys. członków było zrzeszonych z Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa na koniec roku 2018. Ponad połowa członków Izby to osoby, które mają nie więcej niż 35 lat. W minionym roku w szeregi członków Izby przyjęto blisko 6,5 tys. osób – wynika z informacji PIIB.
Najbardziej liczną grupę wśród członków Izby stanowią osoby zajmujące się budownictwem ogólnym (52,83 proc.), za nimi są specjalizujący się w instalacjach sanitarnych, następnie reprezentujący instalacje elektryczne. Dopiero na czwartej pozycji pod względem liczby członków są specjaliści od budownictwa drogowego – na koniec 2018 roku było ich 8839, co stanowi ok. 7,5 proc. wszystkich członków PIIB. Na piątym miejscu reprezentowane jest budownictwo mostowe ¬z liczbą członków 2420 (niewiele powyżej 2 proc.).

Inżynierowie od budownictwa kolejowego są na szóstym miejscu pod względem liczebności – Izba zrzesza 1897 osób w tej specjalności (tj. ok. 1,6 proc. wszystkich członków). Najmniej liczną grupą są osoby specjalizujące się w budownictwie wyburzeniowym – w PIIB jest ich 19.

Struktura PIIB to 16 okręgowych izb. Spośród nich najbardziej liczną jest izba mazowiecka – w 2018 roku liczyła ponad 17 tys. członków. Najmniejszy jest okręg opolski – ponad 2,6 tys. członków.
Blisko 73 proc. członków Izby ma wykształcenie wyższe. Nieco ponad ¼ to technicy. Majstrowie stanowią trochę powyżej 1 proc. członków.

Zdecydowana większość inżynierów budownictwa to mężczyźni. Kobiety stanowią tylko 12 proc. zrzeszonych w PIIB.

PIIB wydaje inżynierom uprawnienia budowlane aż w 9 specjalnościach. W 2018 roku uprawnienia budowlane uzyskało 5758 osób. Najwięcej zdobyło je w specjalności konstrukcyjno-budowlanej (2681). Dla porównania w inżynierii drogowej odpowiednie certyfikaty otrzymało 641 osób, w inżynierii mostowej – 237, a w inżynierii kolejowej – 128 w zakresie kolejowych obiektów budowlanych, a tylko 41 w zakresie sterowania ruchem kolejowym.  

Średnia zdawalność testu na uprawnienia budowlane wynosiła w ubiegłym roku 83 proc., a w przypadku egzaminu ustnego było to 75 proc. – wynika z informacji PIIB.PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony