Partner serwisu

Drogowcy wciąż bez decyzji środowiskowej dla S16 Mrągowo – Ełk

Przemysław Farsewicz 25.10.2022

Drogowcy wciąż bez decyzji środowiskowej dla S16 Mrągowo – Ełk
fot. GDDKiA
GDDKiA przygotowuje budowę nowej trasy S16 z Mrągowa do Ełku. Obecnie drogowcy czekają na wydanie decyzji środowiskowej. Budowa drogi ekspresowej, która budzi duże emocje społeczne, planowana jest w perspektywie do 2030 roku. Jej koszt jest wstępnie szacowany na ponad 3 miliardy złotych.
Droga krajowa nr 16 to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur wiodący ze wschodu na zachód. Trasa ma zostać podniesiona do kategorii drogi ekspresowej. Wybrany dla inwestycji wykonawca dokumentacji – konsorcjum firm Europrojekt Gdańsk oraz Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem – opracowuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe i koncepcję programową. Projektowana trasa liczy ok. 74 km. Na wykonanie zadania zwycięskie konsorcjum ma 37 miesięcy – liczone od września 2017 roku.

Przygotowania weszły w 2020 roku w kolejną fazę. Drogowcy złożyli bowiem wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy S16 Mrągowo – Ełk, co oznacza, że skończyli fazę analiz poszczególnych wariantów. Kolejnym etapem prac, po uzyskaniu decyzji środowiskowej, będzie opracowanie szczegółowego projektu technicznego. Do realizacji wybrano wariant B, czyli zbliżony do obecnej trasy „szesnastki”, który biegnie przez Mrągowo – Kosewo – Baranowo (od strony południowej) – Mikołajki – Woźnice – Drozdowo – Orzysz (od strony północnej) – Strzelniki – Klusy – Chrzanowo – Ełk. Na taką trasę w grudniu 2020 roku złożono do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej S16.

Mimo że mijają już prawie dwa lata od złożenia wniosku, to drogowcy w dalszym ciągu czekają na decyzję. Jak przekazała regionalnym mediom Agata Moździerz, regionalna dyrektor ochrony środowiska w Olsztynie, stosowny dokument zostanie wydany „nie wcześniej niż pod koniec pierwszego półrocza przyszłego roku”. Może to nastąpić jeszcze później, bo RDOŚ przedłużyła drogowcom termin z 14 października do 16 grudnia na przedłożenie ujednoliconej wersji raportu oddziaływania na środowisko. Wszystko przez kilka aneksów, które powstały dotychczas do dokumentu. Przywołana do odpowiedzi GDDKiA odpowiada krótko. – Potrzebujemy więcej czasu – tłumaczy Karol Głębocki, rzecznik GDDKiA w Olsztynie.

Budowa ekspresowej „szesnastki” z Mrągowa do Ełku budzi sporo emocji. Mieszkańcy, m.in. Mikołajek sprzeciwiają się by nowa droga nie ingerowała w Krainę Tysiąca Jezior. Zdaniem lokalnej ludności, inwestycja zniszczy turystyczny charakter ich miejscowości. Przeciwko inwestycji sprzeciwiają się także obrońcy środowiska.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony