Partner serwisu

Drony w służbie lasom. Posadzą do miliarda drzew rocznie

Emilia Derewienko 02.07.2017

Drony w służbie lasom. Posadzą do miliarda drzew rocznie
fot.
Do globalnej walki o zredukowanie liczby wycinanych drzew dołączyli właśnie niezwykli sprzymierzeńcy. Australijska naukowiec, dr Susan Graham, opracowała parę dronów, zdolnych do sadzenia drzew w zawrotnym tempie, na trudno dostępnych obszarach.
Drony mogą mieć zasadnicze znaczenie w wysiłkach na rzecz wyeliminowania zjawiska wylesienia Ziemi. Wycinka obszarów leśnych, przeznaczonych do urbanizacji lub zamiany gruntów na tereny rolnicze, przyczynia się bezpośrednio do poważnych zmian klimatycznych. Temu procederowi sprzeciwiła się australijska naukowiec.

Dr Susan Graham, bo o niej mowa, opracowała parę dronów, ściśle współpracujących ze sobą. Jedno z urządzeń dokonuje skanowania gruntu, w poszukiwaniu odpowiednich warunków do posadzenia drzew: szuka miejsc, o wysokiej zawartości gleby, eliminując przeszkody, takie jak zbiorniki wodne czy obszary skaliste.


 Gdy optymalne miejsce zostaje zlokalizowane, misję rozpoczyna drugi z pary dronów. Urządzenie zostaje wysłane w konkretne, wyznaczone wcześniej miejsce, mogąc podczas jednego lotu przenieść do 150 nasion. Dron wypuszcza torebki z nasionami; te z kolei są tak zaprojektowane, by po wylądowaniu otworzyć się i odżywić nasiona, dając im najlepsze warunki do rozwoju. Strąki są stworzone do przenoszenia wielu gatunków drzew, rozrastając się w zależności od okresu kiełkowania.

Drony zostały wprowadzane na rynek przez firmę BioCarbon Engineering z Oxfordu. – Rozpoczynamy pracę z jednym na sekundę, co oznacza, że kilku operatorów będzie mogło posadzić nawet 100 tys. drzew dziennie. 60 takich zespołów da nam do miliarda drzew rocznie – mówi Lauren Fletcher, dyrektor naczelny BioCarbon Engineering.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony