Partner serwisu

Drożej na A2 Nowy Tomyśl – Konin. Powód: inflacja

Elżbieta Pałys 07.09.2022

Drożej na A2 Nowy Tomyśl – Konin. Powód: inflacja
fot. Google Maps
Od piątku 9 września kierowcy korzystający z płatnego odcinka autostrady A2 między Koninem i Nowym Tomyślem zapłacą drożej. Trzeba będzie zapłacić do 5 proc. więcej. W przypadku samochodów osobowych będzie to 26 zł, zamiast obecnych 25 zł za każdy z trzech odcinków.
Koncesjonariusz uzasadnia zmianę taryfy dwucyfrową inflacją oraz wysokimi kosztami materiałów i robót budowlanych, co ma wpływ na koszty utrzymania trasy.

Nowe stawki wejdą w życie o godz. 6 rano 9 września. Za każdy 50-kilometrowy odcinek między Koninem i Nowym Tomyślem opłaty będą wyglądać następująco:
• 26 PLN – Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
• 39 PLN – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
• 60 PLN – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
• 91 PLN – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
• 260 PLN – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

To druga podwyżka opłat za przejazd A2 na tym odcinku. Poprzednia miała miejsce w styczniu. Wówczas stawki dla samochodów osobowych wzrosły z 23 zł do 25 zł na każdej z trzech bramek.   

Bez zmian pozostaną opłaty na trasie Świecko – Nowy Tomyśl. Obecnie koszt przejazdu tym odcinkiem (106 km) w przypadku samochodu osobowego wynosi 18 zł.

Koncesjonariusz uzasadnia zmianę cen wzrostem kosztów utrzymania autostrady oraz inwestycji, za czym z kolei stoi wysoka inflacja (ostatnie szacunki to 16,1 proc.) i rekordowe ceny materiałów budowlanych (AWSA wylicza, że rok do roku to blisko 30 proc.) oraz usług.

Prywatny zarządca wskazuje na duży udział samochodów ciężarowych w ruchu na autostradzie, co zwiększa potrzeby w zakresie remontów. Przypomina jednocześnie, że w tym roku rozpoczął się duży remont nawierzchni na odcinku między Nowy Tomyślem a Poznaniem, a w planach jest remont obiektów inżynierskich oraz budowa nowej bazy utrzymania we Wrześni.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony