Partnerzy serwisu:

Droższa elektromobilność. Lotos wprowadza opłaty za ładowanie

Magdalena Romanowska 28.01.2020

Droższa elektromobilność. Lotos wprowadza opłaty za ładowanie
fot. niebieskiszlak.pl
W fazie testowej projektu Niebieski Szlak Lotos ładowanie samochodów elektrycznych na stacjach należących do grupy było darmowe. Zmieniło się to 27 stycznia tego roku. Jak poinformował Lotos między innymi na Twitterze, wprowadził opłatę za tę usługę w wysokości 24 zł. Zmiana została wprowadzona pod hasłem: ,,U nas się opłaca”.
Choć wprowadzenie opłaty w miejsce darmowego ładowania może budzić kontrowersje, stawka zaproponowana przez Lotos jest rzeczywiście najniższa na rynku, biorąc pod uwagę średniej wielkości ładowanie. W ramach zachęty ładujący auto elektryczne będzie mógł napić się kawy w promocyjnej cenie.

Na cenę nie będą miały wpływu ani długość ładowania, ani ilość pobranej energii. Jak czytamy w portalu biznesalert.pl, pojemność akumulatorów w większości dostępnych na rynku aut elektrycznych to średnio 35 kWh. Jeśli na cykl ładowania przypada średnio 20 kWh energii, to u wiodącego operatora ładowarek w Polsce kierowca, zgodnie z cennikiem, zapłaci 44 zł.

Jak czytamy w komunikacie grupy Lotos, w ramach planów na przyszłość Niebieskiego Szlaku, grupa zamierza rozwijać projekt budując kolejne stacje ładowania EV w Polsce. Pojawią się one jeszcze w tym roku. Wiele z nich zlokalizowanych będzie nie tylko na północy czy w centrum kraju, ale również przy trasach zachodniej i południowej Polski, w tym przy drogach ekspresowych i autostradach. Docelowo koncern zakłada budowę 130 stacji ładowania pojazdów elektrycznych do 2022 roku.

Decyzja Lotos zbiega się z podwyżkami cen prądu, które, jak podała Rzeczpospolita, wpłyną znacznie na opłacalność eksploatacji nie tylko samochodów elektrycznych, ale również elektrobusów. Według informacji opublikowanych przez dziennik, przejechanie 100 km samochodem elektrycznym już teraz może kosztować ponad 50 zł, a kwota ta może nawet sięgnąć 70 zł. Podwyżki cen prądu mają sprawić, że niedługo w ślady grupy Lotos pójdzie Orlen. Druga sieć paliw ma wprowadzić opłaty za ładowanie samochodów elektrycznych do końca półrocza.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony