Partnerzy serwisu:

Drugi etap obwodnicy Kępna oficjalnie rozpoczęty

inf. pras./oprac. ep 23.08.2019

Drugi etap obwodnicy Kępna oficjalnie rozpoczęty
fot. GDDKiA
Symbolicznym wbiciem łopaty oficjalnie rozpoczęto prace w terenie związane z budową obwodnicy Kępna. Jak informuje GDDKiA, trwa już odhumusowanie placu budowy, rozpoczęto prace przy wykopach i nasypach, ruszyły także roboty przy obiektach inżynierskich. Prowadzona jest także wycinka drzew.
Obwodnica Kępna powstaje w ciągu nowego odcinka drogi ekspresowej S11. Jest budowana w dwóch etapach. Umowa na pierwszy etap została podpisana w październiku 2015 r., a kierowcy na gotową drogę wjechali w maju 2018 r. – Budimex oddał trasę dwa miesiące przed umownym terminem. Kontrakt był wart 73 mln zł.

Pierwszy etap był przed czasem

W ramach pierwszego etapu powstał odcinek drogi ekspresowej o długości ok. 3,6 km, prowadzący na północ od węzła Kępno na S8. Wybudowano trzy obiekty inżynierskie: przejście dla zwierząt średnich w ciągu drogi ekspresowej, wiadukt nad drogą ekspresową S11 w ciągu drogi powiatowej oraz wiadukt nad linią kolejową.

 

Teraz realizowana jest druga część, która stanowi przedłużenie trasy na południe od drogi ekspresowej S8. W systemie projektuj i buduj zadanie realizuje Iintercor. Umowa została zawarta w październiku 2017 r., a jej wartość to 122,6 mln złotych.

W ramach inwestycji powstanie odcinek drogi ekspresowej o długości ok. 6,8 km oraz łącznik z istniejącą drogą krajową DK-11 o długości ok. 1,3 km. 14 czerwca br. wojewoda wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a cztery dni później przekazano wykonawcy plac budowy.

Od istniejącego węzła Kępno nowa trasa o nawierzchni bitumicznej pobiegnie na południe. Początkowo będzie to droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu (do węzła Kępno Wschód), a następnie jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku (do węzła Baranów) o nośności 11,5 tony/oś, włączająca się do istniejącego przebiegu DK11.

W ramach inwestycji powstanie dziewięć obiektów mostowych oraz dwa węzły: Kępno Wschód (połączenie z drogą wojewódzką nr 482) oraz Baranów (połączenie z DK11).

Na obwodnicy powstaną także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

W 2021 r. samochody znikną z centrum

Drugi etap obwodnicy Kępna wyprowadzi z miasta ruch tranzytowy na osi północ – południe w ciągu obecnej DK-11, a przyszłej S11. Ułatwiony zostanie dojazd do Kępna od strony drogi ekspresowej S8 i uprości się połączenie z DK39 w kierunku Namysłowa.

Oddanie do ruchu obwodnicy Kępna planowane jest w 2021 r.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony