Partnerzy serwisu:

Drugi etap obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej w przygotowaniu

inf. pras. 29.08.2019

Drugi etap obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej w przygotowaniu
fot. GDDKiA
Wraz z budową pierwszego odcinka obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej GDDKiA prowadzi prace przygotowawcze do realizacji II etapu inwestycji w ciągu drogi krajowej nr 73. Obecnie trwa aktualizacja koncepcji programowej dla odcinka trasy biegnącej po nowym śladzie – informuje inwestor.
Decyzja środowiskowa dla drugiego etapu inwestycji została wydana w 2018 roku. Zgodnie z nią powstać ma droga o długości około 4 km biegnąca po nowym śladzie od granicy miejscowości Brzeziny i Morawica do Woli Morawickiej na północny wschód od istniejącej trasy.Wyświetl większą mapę

W ramach inwestycji zaplanowano 3 obiekty mostowe, m.in. estakadę nad Czarną Nidą oraz trzy skrzyżowania z drogami powiatowymi i istniejącym odcinkiem drogi 73. Prace nad koncepcją potrwają do połowy przyszłego roku. Koszt dokumentacji to około 1,3 mln złotych.

Równolegle trwa budowa I odcinka obwodnicy Morawicy. Ta inwestycja jest warta ok. 78 mln złotych realizowana jest od ubiegłego roku.

– Pierwsze prace w terenie związane z I etapem obwodnicy Morawicy i Woli Morawieckiej rozpoczęły się już zimą i polegały na wycince drzew – podaje kielecka GDDKiA. – W miarę postępu prac projektowych wykonawca mógł przystąpić do kolejnych robót związanych fundamentami kładki dla pieszych w okolicy szkoły w Bilczy, równolegle została wprowadzona tam czasowa organizacja ruchu.

Teraz kontynuowane są roboty ziemne w śladzie dobudowywanej jezdni wschodniej ciągu głównego drogi krajowej nr 73 oraz dróg dojazdowych. Rozpoczęto również przebudowę sieci teletechnicznych, energetycznych i wodociągowych.

W I etapie obwodnica Morawicy powstaje w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 73. Trasa poprawi komunikację na obciążonym ruchem lokalnym oraz tranzytowym ciężkim odcinku drogi łączącej węzeł Kielce Północ, Busko-Zdrój i Tarnów.

Nowy odcinek drogi krajowej nr 73 o długości 4,2 km od granicy miasta Kielce do granicy miejscowości Brzeziny i Morawica będzie miał dwie jezdnie i status drogi GP (głównej o ruchu przyspieszonym). W ramach zadania powstaną cztery skrzyżowania z sygnalizacją świetlną (dwa z drogami powiatowymi, dwa z drogami gminnymi), kładka dla pieszych w miejscowości Bilcza oraz drogi dojazdowe.

Przebudowana będzie związana z drogą infrastruktura. Termin realizacji inwestycji to 36 miesięcy z doliczeniem okresów zimowych począwszy od podpisania umowy. Docelowo obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała ponad 8 km.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony