Partnerzy serwisu:

Duże ładunki w Porcie Gdynia

Magdalena Romanowska 31.07.2020

Duże ładunki w Porcie Gdynia
fot. Port Gdynia
W lipcu przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia odbył się za załadunek 8 suwnic Konecranes. Osiem niemal 200 tonowych suwnic typu ASC, przeznaczonych do Portu Ashdod w Izraelu, zostało przetransportowanych na statek Happy Buccaneer pływający pod holenderską banderą. Jednostka mierząca 145,89 m długości, 28,3 m szerokości oraz 7,02 m zanurzenia, wyposażona jest w 2 dźwigi, każdy o maksymalnym udźwigu 700 t.
Operacja odbyła się przy zastosowaniu dźwigów statkowych. Suwnice zostały dowiezione za pomocą specjalistycznych platform samojezdnych typu SPMT. Niektóre z suwnic zostały specjalnie zmodyfikowane, aby umożliwić załadunek aż ośmiu sztuk na jeden statek. Za ich dostarczenie i ustawienie na nabrzeżu odpowiada firma PZT.

Jednostka zarządzana przez Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe i przypłynęła z chińskich portów w Dafengu i Xingangu regularnie obsługiwanych przez statki Chipolbroku.

Na pokładzie jednostki Chipolbrok Galaxy znalazło się 60 śmigieł o długości 63 m, 30 gondoli silnikowych ważących 69 ton każda i piasty utrzymujące konstrukcję wiatraków. Część z nich trafi na teren budowy farmy wiatrowej „Jasna”, jednej z największych tego typu w Polsce, która zostanie uruchomiona do końca 2020 roku. W skali roku ma ona za zadanie wyprodukować 400 GWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię około 100 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych.

Port Gdynia jest portem najbliżej położonym (od strony wschodniej) względem obszarów morskich przewidzianych na lokalizację farm wiatrowych. Port Gdynia spełnia wszystkie warunki nawigacyjne do obsługi statków instalacyjnych typu „jack-up” oraz „dynamic positioning”. Ponadto Port Gdynia, prowadzi badania służące rozwojowi sektora offshore, w szczególności utworzeniu zaplecza obsługi elementów morskich farm wiatrowych, a także aktywnie uczestniczy w tworzeniu lokalnego zaplecza obejmującego gminy Kosakowo, Rumia oraz Miasto i Gminę Gdynia.

W związku z planowaną realizacją Narodowego Programu Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej, dotyczącego budowy morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku, Zarząd Morskiego Portu Gdynia przeprowadził wstępne rozpoznanie możliwości adaptacji posiadanych terenów pod kątem przeładunku, składowania i montażu elementów morskich elektrowni wiatrowych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony