Partner serwisu

Duże miasta mogą wnioskować o dotacje na drogi

ep. 22.07.2022

Duże miasta mogą wnioskować o dotacje na drogi
fot. Pixabay
Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zadań realizowanych przez miasta na prawach powiatu. Każde miasto może się starać o 30 mln zł.
Miasta na prawach powiatu, które po raz pierwszy uczestniczą w naborze w ramach Funduszu Rozwoju, mogą się starać o dofinansowanie zadań związanych z budową, przebudową lub remontem dróg wojewódzkich, powiatowych lub gminnych podlegających prezydentowi miasta.

Jedno miasto może złożyć jeden wniosek i uzyskać wsparcie w kwocie maksymalnie 30 mln zł. Co ważne, wniosek może obejmować kilka przedsięwzięć/odcinków drogi, a zadania mogą być realizowane w trybie kilkuletnim.

O przyznaniu dofinansowania zdecydują kryteria uwzględniające wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców, poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego i dostępność transportową ośrodków życia gospodarczo-społecznego.

Zadania będą oceniane także pod kątem wpływu na spójność sieci dróg publicznych, podnoszenie standardów technicznych oraz zachowania spójności tras pod tym względem.

Komisja będzie także sprawdzała poziom przygotowania inwestycji do realizacji – chodzi o posiadanie zezwoleń, decyzji itp.

Ze środków Funduszu Rozwoju Dróg początkowo korzystały przede wszystkim gminy i powiaty. Dofinansowywane były także inwestycje mostowe oraz drogi o znaczeniu obronnym. Obecnie środki mogą być przeznaczane także na realizację obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich oraz właśnie inwestycji realizowanych na terenie miast na prawach powiatu.

W latach 2019-2022 dofinansowanie otrzymało ponad 12 tys. zadań na drogach gminnych i powiatowych o łącznej długości ponad 18 tys. km. Łączna wartość dotacji wyniosła ponad 13 mld zł.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony