Partnerzy serwisu:

Duży spadek ruchu na A4

Elżbieta Pałys 31.03.2020

Duży spadek ruchu na A4
Fot. Google Maps
Koronawirus spowodował spadki ruchu na drogach krajowych. Nie ominęło to także autostrad. Na koncesyjnym odcinku autostrady A4 spadek ruchu w przypadku samochodów osobowych przekroczył 60 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
Obostrzenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa widać nie tylko w miastach. Zmalał także ruch na drogach, w tym autostradach. W przypadku koncesyjnego odcinka autostrady A4 między Katowicami i Krakowem największe spadki przekraczają poziom 60 proc. i dotyczą samochodów osobowych.

Koncesjonariusz porównał wyniki natężenia ruchu w ostatnich tygodniach do odpowiedniego okresu ubiegłego roku. Podczas gdy jeszcze w styczniu natężenie ruchu rosło – w 3 i 4 tygodniu tego roku przypadających na drugą połowę stycznia wzrost wynosił odpowiednio 6,8 i 8,9 proc., tak w marcu mowa już tylko o narastających spadkach.

Według przedstawionego raportu, w 10. tygodniu roku (2-8 marca) w porównaniu do ubiegłego roku spadek wyniósł nieco powyżej 4 proc. to już w kolejnych tygodniach tylko się zwiększał.
Wstępne dane wskazują, że między 9 a 15 marca spadek wyniósł blisko 16 proc. (w porównaniu do odpowiedniego tygodnia 2019 roku).

W dwóch kolejnych tygodniach po 16 marca ruch na koncesyjnym odcinku A4 ruch zmniejszył się o 53,5 oraz o 58,4 proc. Spadła przede wszystkim liczba samochodów osobowych – dane w rozbiciu na rodzaj pojazdów pokazują tu spore różnice. W 12 tygodniu roku, tj. po 16 marca spadek w przypadku pojazdów osobowych wniósł prawie 62 proc. podczas gdy w przypadku ciężarówek niewiele powyżej 15.

W kolejnym tygodniu, rozpoczynającym się 23 marca spadek w przypadku samochodów osobowych przekroczył 66 proc. a w przypadku ciężarówek wyniósł ponad 23 proc.

Spadki widać także na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Wyniosły one od 25 proc. w dni powszednie do 55 proc. w niedzielę, przy czym GDDKiA odnosi się do danych z tygodni poprzedzających wprowadzenie ograniczeń związanych z koronawirusem. Także i na tych drogach znacznie większe spadki notowane są jeśli chodzi o samochody osobowe. GDDKiA poinformowała, że tendencje zależą od poszczególnych odcinków – widać na przykład wahania związane z ograniczeniem ruchu na granicach.

W przypadku samochodów ciężarowych zdarzały się odcinki gdzie odnotowano nawet niewielki wzrosty w porównaniu z wcześniejszymi tygodniami.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony