Partner serwisu

Dwie umowy na budowę S17 podpisane

ep. 28.11.2022

Dwie umowy na budowę S17 podpisane
fot. GDDKiA
Firmy Kolin oraz Budimex wybudują dwa odcinki drogi ekspresowej S17 do granicy w Hrebennem. Umowy zostały podpisane. Obejmują łącznie 36 km drogi ekspresowej.
Mowa o odcinkach Zamość Południe – Tomaszów Lubelski Północ oraz Tomaszów Lubelski Południe – Hrebenne. Pierwszy z nich będzie budowany przez turecką firmę Kolin, drugi wykona Budimex. W sumie na podstawie dwóch zawartych umów wybudują 36 km drogi ekspresowej. Między Zamościem a granicą państwa powstanie jeszcze 12,5-kilometrowy fragment S17 między węzłami Zamość Wschód i Zamość Południe.

Odcinek od węzła Zamość Południe do węzła Tomaszów Lubelski Północ ma mieć 18 km długości. Zostanie wybudowany po wschodniej stronie obecnej drogi krajowej nr 17. Za węzłem Zamość Południe ominie las w Księżostanach, a następnie zbliży się do DK-17. Za Tarnawatką trasa przebiegać będzie w korytarzu obecnej DK-17 i zakończy się w okolicach Dąbrowy Tomaszowskiej, gdzie połączy się obwodnicą Tomaszowa Lubelskiego.

W ramach inwestycji powstanie m.in. węzeł Tarnawatka na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą w kierunku Łaszczowa. para Miejsc Obsługi Podróżnych Krynice oraz Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej. Wybudowanych zostanie 19 obiektów inżynierskich, w tym m.in. cztery estakady, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych oraz trzy przejścia dla zwierząt dużych i średnich.

Kontrakt zawarty z firmą Kolin jest wart 822,5 mln zł.

Przygraniczny odcinek Tomaszów Lubelski – Hrebenne, który powierzono Budimeksowi będzie liczył 17,5 km. Jego początek wyznaczono za węzłem Tomaszów Lubelski Południe, gdzie trasa przetnie obecną drogę krajową i dalej pobiegnie po jej zachodniej stronie. Za Lubyczą Królewską będzie prowadzona w korytarzu obecnej DK-17. Na końcu droga włączy się do istniejącej obwodnicy Hrebennego. 

W ramach kontraktu wartości 598,2 mln zł wybudowanych zostanie m.in. 11 obiektów inżynierskich, w tym trzy estakady, most, pięć wiaduktów oraz dwa przejścia dla zwierząt.

S17 będzie drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i pasami awaryjnymi.

Zakontraktowane odcinki są częścią trasy ekspresowej od Warszawy przez Lublin do Hrebennego. Od Lublina do Hrebennego będzie miała 140 km. Obecnie na etapie przygotowania jest jeszcze 5 odcinków S17 między Piaskami a Zamościem, łącznie ok. 67 km. Na trzy z nich jeszcze w tym roku maja być ogłoszone przetargi zaprojektuj i wybuduj. Będą to: Piaski – Łopiennik (ok. 16,5 km), Krasnystaw – Izbica (ok. 19 km) oraz Izbica – Zamość Sitaniec (ok. 10 km). Dwa pozostałe, tj. Łopiennik – Krasnystaw (ok. 9,5 km) oraz Zamość Sitaniec – Zamość Wschód (ok. 12 km) czekają jeszcze na decyzję środowiskową.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony