Partner serwisu

Dyrektor FIEC: Ingerencja Polski w FIDIC niewyobrażalna

Edyta Wsół 05.10.2015

Dyrektor FIEC: Ingerencja Polski w FIDIC niewyobrażalna
fot. Thoursie, sxc.hu
Źródłem problemów w polskich zamówieniach publicznych jest to, że władze Polski postanowiły pozmieniać standardy FIDIC w niewyobrażalnych rozmiarach – komentuje Ulrich Paetzold, dyrektor generalny Europejskiej Federacji Przemysłu Budowlanego, FIEC.
– Odnoszę wrażenie, że w Polsce zrobiono to, bo chciano zredukować do zerwa wątpliwości umowne, co samo w sobie nie jest złym pomysłem. Jednakże modyfikowanie równowagi kontraktowej między wykonawcami a zamawiającymi nie jest właściwym rozwiązaniem – uważa szef FIEC.

Paetzold podkreśla, że najważniejsze czynniki wpływające na sukces inwestycji drogowych to poprawa jakości przygotowania projektu, praca we wzajemnym zaufaniu jako partnerzy. Co więcej, należy zapewnić przy tym zbilansowane warunki kontraktowe.

– Stało się tak, że polskie władze tak zmodyfikowały warunki standardowe FIDIC, uznawane na całym świecie jako dobrze dystrybuujące ryzyka, że zostały w Polsce przekształcone w system niesprawiedliwych warunków, który na wykonawców lub inżynierów przenosi wszystkie ryzyka – dodaje dyrektor generalny FIEC.

W konsekwencji ryzyka nie są zarządzane prze tę stronę inwestycji, która może najlepiej nimi zarządzać. – Istota dobrze zharmonizowanych warunków kontraktowych została podkreślona przez wiele międzynarodowych instytucji: PE, EBOIR, itp. Celem FIEC jest to, by dbać o właściwie zharmonizowane warunki kontraktowe. Wielokrotne kontakty z władzami w Polsce nie przyniosły żadnej poprawy sytuacji – informuje Ulrich Paetzold.

Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zamówienia publiczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony