Partnerzy serwisu:

Działania kobiet i na rzecz kobiet w infrastrukturze i transporcie nagrodzone

ep 06.06.2018

arrow
arrow
Działania kobiet i na rzecz kobiet w infrastrukturze i transporcie nagrodzone
fot. Piotr Kała
Działania kobiet i na rzecz kobiet w infrastrukturze i transporcie nagrodzone
Działania kobiet i na rzecz kobiet w infrastrukturze i transporcie nagrodzone
Profesor Marianna Jacyna z Politechniki Warszawskiej została uhonorowana tytułem Kobieta Roku w Infrastrukturze i Transporcie. Z kolei projekt GEECCO realizowany na Politechnice Krakowskiej został uznany za najlepszą inicjatywę na rzecz kobiet w branżach transportowej i infrastrukturalnej.
Nagrody zostały wręczone podczas odbywającego się w Warszawie III Forum Kobiet w Infrastrukturze i Transporcie. Dokonały go Ewelina Betiuk z ZDG TOR oraz Karolina Wiłkojć-Żesławska z ZUE.  

Profesor z dużą charyzmą

Prof. zw. Dr hab. Marianna Jacyna, dziekan Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej została uhonorowana za wyjątkową charyzmę w budowaniu pozycji kobiety naukowca w branży transportowej oraz za przecieranie szlaków dla kolejnych pokoleń, w tym ponad 200 wypromowanych magistrów inżynierów.

Profesor Jacyna to wyjątkowa postać w środowisku naukowym transportu. Nie tylko dla wielu studentek, ale i dla koleżanek z branży jest przykładem na to, że można i warto przebić szklany sufit stereotypów i sięgać po najwyższe tytuły naukowe oraz stanowiska w inżynierii.

Od wielu lat prowadzi badania w dziedzinie modelowania oraz wielokryterialnej optymalizacji w zastosowaniu do projektowania systemów transportowych i logistycznych, w szczególności metod optymalizacji podziału zadań przewozowych, modeli ruchu dla sieci transportowej, w tym dla obszarów zurbanizowanych, metod optymalizacji wielokryterialnej wraz ze wspomaganiem komputerowym podejmowania decyzji, a także projektowania elementów infrastruktury transportowej.

Na szczególna uwagę zasługują jej prace dotyczące organizacji ruchu na sieci kolejowej, w tym kształtowanie oferty przewozowej dla przewoźników kolejowych i konstruowanie rozkładu jazdy pociągów z wykorzystaniem wieloetapowej optymalizacji oraz modelowania zrównoważonego rozwoju transportu oraz opracowywanie planów transportowych.

Prowadzone przez prof. Mariannę Jacynę badania mają szerokie zastosowanie praktyczne.

Innowacyjnie na rzecz równości

Nagrodzony dziś, w kategorii Inicjatywa na rzecz kobiet w infrastrukturze i transporcie projekt GEECO jest inicjatywą prekursorską w skali Europy. Jego celem jest zbudowanie i wdrożenie Planu Równości Płci (GEP – Gender Equality Plan) w uczelniach technicznych w UE, w szczególności w Politechnice Krakowskiej jako pierwszej z terytorium Polski.

Projekt jest finansowany w ramach programu HORISON 2020. Kieruje nim z ramienia Politechniki prof.PK Lidia Żakowska, która dziś w Warszawie odebrała nagrodę. Zespół badawczy stanowią dr inż. Zosia Bryniarska, mgr inż. Sabina Puławska-Obiedowska i dr inż. Anton Pashkevich.

Forum kobiet

Forum kobiet w infrastrukturze i Transporcie w tym roku odbywa się po raz III. Idea mająca na celu m.in. integrację i promowanie kobiet działających w uważanych za typowo męskie branżach zrodziła się w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.

W dzisiejszym wydarzeniu uczestniczy m.in. wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, której podlegają m.in. sprawy z zakresu transportu. Jak podkreślała podczas uroczystego otwarcia forum, miastem stołecznym zarządzają aż dwie kobiety. Taka sytuacja jest raczej rzadkością w naszym kraju. Podkreślała jednak, że kobiety, tak samo jak mężczyźni potrafią być dobrymi menadżerami i twardymi negocjatorami.

Na podobne predyspozycje kobiet zwróciła uwagę Małgorzata Bednarska-Sordyl, dyrektor generalna Keller Polska i jednocześnie szefowa Kellera - jednaj największych firm geotechnicznych na świecie - na obszar Europy północno-wschodniej. Podkreślała, że kobiety mając wysokie kompetencje mogą sięgać po najwyższe stanowiska i realizować odpowiedzialne projekty.

Z kolei na wartość współpracy zwrócił uwagę Adrian Furgalski, członek Zarządu ZDG TOR. – Współpraca kobiet i mężczyzn przynosi korzyści wszystkim stronom – mówił. Przypomniał, że obejmując funkcje przewodniczącego największej organizacji związanej z transportem szynowym – Railway Business Forum, zaproponował, by funkcję pierwszej zastępczyni sprawowały kobiety. Tę zasadę ma nadzieję podtrzymywać.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony