Partnerzy serwisu:

Dziś otwarcie S19 Lasy Janowskie - Zdziary [AKTUALIZACJA]

ep. 11.10.2021

Dziś otwarcie S19 Lasy Janowskie - Zdziary [AKTUALIZACJA]
fot. GDDKiA
Około 9,5 km drogi ekspresowej S19 zostało dziś oddanych do użytku kierowców. Odcinek Lasy Janowskie – Zdziary na trasie pomiędzy Lublinem i Rzeszowem wykonało konsorcjum firm Strabag.
– Z każdym oddanym odcinkiem, podpisaną umową i ogłoszonym przetargiem zbliżamy się do zrealizowania szlaku Via Carpatia. Z odcinkiem od Lasów Janowskich do Zdziar, na terenie Polski, kierowcy będą mieli do dyspozycji ok. 93 km tej trasy, zaś w realizacji jest ponad 310 km – powiedział, cytowany w komunikacie Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Jak poinformował szef GDDKiA, na rozstrzygnięcie przetargów czekają odcinki Via Carpatii o długości 126,7 km, a na etapie przygotowania ponad 150 km.

Budowa tego odcinka została zlecona w czerwcu 2018 r. konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. Umowa miała wartość 236,328 mln zł.

Nowo powstały odcinek rozpoczyna się za węzłem Lasy Janowskie na terenie województwa lubelskiego. Trasa na początkowym odcinku biegnie równolegle do istniejącej DK-19, dalej po przekroczeniu rzeki Bukowa i granicy z woj. podkarpackim, droga kieruje się w lewo i przecina obszary leśne, gdzie powstały Miejsca Obsługi Podróżnych Bukowa.

Po wschodniej stronie S19 omija miejscowość Domostawa, dalej przecina kompleks leśny i krzyżuje się z obecną DK-19 i biegnie w stronę miejscowości Kutyły, którą omija od zachodu. Następnie kieruje się na wschód i w okolicy miejscowości Zdziary poprzez łącznik dochodzi do DK-19 na węźle Zdziary.

W ramach inwestycji wybudowano dwa mosty, dziesięć wiaduktów, jedną kładkę dla pieszych, piętnaście przepustów, jedną parę MOP Bukowa (kat. I) oraz węzeł Zdziary łączący S19 z DK-19.

Via Carpatia będzie miała ponad 700 km długości, z tego na Podkarpaciu 169 km. Obecnie w tym regionie, licząc z dzisiaj oddawanym odcinkiem – 39,6 km to odcinki oddane do ruchu (od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe oraz odcinek Lasy Janowskie – Zdziary). W realizacji jest 75,1 km, a w przygotowaniu 54,1 km.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony