Partnerzy serwisu:

EBI sfinansuje rozwój Zespołu Portów Szczecin i Świnoujście

Leonard Dolecki 28.02.2017

EBI sfinansuje rozwój Zespołu Portów Szczecin i Świnoujście
fot. Port Szczecin
Europejski Banki Inwestycyjny udzieli Zespołowi Portów Morskich Szczecin i Świnoujście kredytu o wysokości 163,5 mln złotych na inwestycje rozwojowe. Projekty, które mają zostać zrealizowana za te pieniądze to przystosowanie nabrzeży głębokowodnych w samym porcie Szczecin oraz rozwój terminala intermodalnego w Świnoujściu.
Umowa, pomiędzy Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, na finansowanie przedsięwzięć została podpisana w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

– Kwota 38 mln euro będzie uzupełniającym wsparciem dla projektów rozwoju portów finansowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, opiewających w sumie na ok. 280 mln euro. Dzięki temu wsparciu finansowemu nastąpi poprawa infrastruktury dostępu do portu, zwiększy się bezpieczeństwo żeglugi i ochrona środowiska. Jesteśmy przekonani, że wszystkie te działania znacząco wpłyną na konkurencyjność portu – mówił Marek Gróbarczyk szef resortu.

Klucz to dostępność

Głównym celem inwestycji, które zostaną zrealizowane za te pieniądze, ma być podniesienie rangi zespołu portów Szczecin – Świnoujście. – O sile każdego portu decyduje jego dostępność. Główne projekty, które chcemy zrealizować to przystosowanie nabrzeży głębokowodnych w samym porcie Szczecin, do obsługi jednostek o zwiększonym tonażu. Na dzień dzisiejszy jesteśmy w stanie obsłużyć statki o tonażu 20 000 ton. Po zrealizowanej inwestycji w ZMPSiŚ ta dostępność zwiększy się dwukrotnie. W Świnoujściu planujemy rozwój terminala intermodalnego – terminala, który w tej chwili realizuje bardzo ważne połączenie między Świnoujściem a Ystad. Priorytetem będzie również poprawa infrastruktury technicznej obu portów – mówił Dariusz Słaboszewski, prezes ZMPSiŚ.

– Rozwój przemysłu stoczniowego jest ważny dla Polski i Europy Środkowej. Mam nadzieję, że wsparcie finansowe ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego pomoże nie tylko tym portom, ale także ludziom którzy tam mieszkają oraz przedsiębiorstwom funkcjonującym w całym regionie. Jesteśmy zainteresowani tym, aby wspomagać rozwój transportu morskiego i rzecznego w Polsce – powiedział Vasil Hudak, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

EBI

Europejski Bank Inwestycyjny współfinansuje, wraz z europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi oraz Instrumentem „Łącząc Europę”, kilka priorytetowych inwestycji morskich w ramach infrastruktury Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) w Polsce w okresie 2014-2020. Celem tych inwestycji jest poprawa dostępu do portów morskich i infrastruktury nabrzeża. Projekt ten wspiera transport morski jako alternatywę dla innych form transportu, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju zrównoważonego transportu.

Porty morskie w Szczecinie i Świnoujściu są częścią podstawowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk w ramach wielomodalnej sieci bazowej TEN-T. Korytarz ten rozciąga się przez Polskę, Czechy lub Słowację, przez wschodnią Austrię, do słoweńskiego portu Koper oraz do włoskich portów: Triest, Wenecja i Rawenna. Kredyt udzielony przez EBI zapewni finansową wartość dodaną Zarządowi Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ze względu na długi termin spłaty kredytu i jego atrakcyjną cenę.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Port Szczecin-Świnoujście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony