Partner serwisu

Eksperci: wdrożenie BIM będzie czasochłonne

GR 05.07.2021

Eksperci: wdrożenie BIM będzie czasochłonne
fot. Pixabay
Wdrażanie w polskich firmach technologii BIM będzie czasochłonne i nastąpi stopniowo – zgodnie ocenili eksperci, debatując w ramach II Forum Obiektów Infrastruktury Mostowej i Tunelowej, organizowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
Rozwiązanie BIM (Building Information Modeling, czyli „modelowanie informacji o budowaniu”) ma podnieść jakość najbardziej skomplikowanych obiektów, do których można zaliczyć mosty i tunele. Chodzi też o usprawnienie pracy w zarządzaniu projektem. Metodyka BIM jest pożądana i potrzebna, ale wdrażamy ją z oporami. Czy barierą we wdrażaniu tej metodologii może być brak przygotowania do jej stosowania w poszczególnych organizacjach – zastanawiano się podczas tegorocznego Kongresu Infrastruktury Polskiej.

Maciej Dejer, wiceprezes Stowarzyszenia Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie potwierdził, że barierą we wdrażaniu BIM jest przygotowanie poszczególnych firm. – Każda nowość, każda innowacja jest wdrażana stopniowo. Musimy liczyć się z tym, że będzie nas to kosztować czas i pieniądze. Można to porównać do pracy na plikach płaskich – mamy to już za sobą, chociaż są jeszcze nieliczne jednostki, które nie stosują tego rozwiązania. Wszyscy musieliśmy jednak poświęcić czas na naukę oprogramowania – przypomniał M. Dejer.

Wiceprezes Stowarzyszenia Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie ocenił, że wdrożenie metodyki BIM będzie bardziej skomplikowane. – Trzeba zastosować więcej narzędzi, musimy wprowadzić nowe standardy, dochodzą do tego nowe stanowiska pracy, jakie trzeba utworzyć, np. BIM manager. Potrzebni będą informatycy, wdrażamy narzędzia, do których niezbędni będą np. ludzie dbający o serwery – wyliczał.

W podobnym tonie wypowiedział się Łukasz Topoliński, ekspert zarządzania projektami, właściciel Topoliński Consulting oraz szef badań i rozwoju produktu w Hustro. – Wprowadzenie BIM dotyka praktycznie każdego poziomu firmy: od kadrowego, przez technologiczny. Jest zmianą kultury organizacji, trzeba przejść kilka szczebli – zauważył i dodał, że pomocna we wprowadzeniu BIM może być koncepcja wdrażania zmian stworzona przez Johna Paula Kottera. – Każdą innowację trzeba zaprojektować. Takie zmiany trwają najczęściej 2-3 lata, przy bardzo dużej motywacji ze strony wszystkich zaangażowanych stron, szczególnie ze strony zarządu – dodał Ł.Topoliński.

Zdaniem eksperta, firmy powinny zacząć wdrażanie BIM od szytych na miarę programów pilotażowych. – Starajmy się dotrzeć do osób, które mogą być „championami zmiany”, mają motywację do wdrażania nowych technologii i są w stanie bronić zmian w momentach, kiedy przychodzi kryzys, kiedy wszyscy zaczynają się zastanawiać, czy dana innowacja jest potrzebna – zauważył.

Jakub Kulig, kierownik zespołu wdrożenia BIM w firmie Warbud również ocenił, że wprowadzenie nowego rozwiązania będzie czasochłonne. – W początkowym etapie wdrożenia technologii trzeba określić, jaki cel chcemy osiągnąć. Jeśli ma on nastąpić w bardzo odległej perspektywie czasowej, to może okazać się, że wdrożenie jest bardzo kosztowne i nie osiągniemy oczekiwanych zysków – zauważył.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony