Partnerzy serwisu:

Elbląg: Tunel pod torami jednak później. Zbyt drogie oferty

Przemysław Farsewicz 26.06.2019

Elbląg: Tunel pod torami jednak później. Zbyt drogie oferty
fot. PKP PLK
Miasto w dalszym ciągu próbuje znaleźć wykonawcę budowy tunelu dla pieszych pod przejazdem kolejowym na ul. Lotniczej. Na razie na przeszkodzie stoją pieniądze, których oczekuje oferent. Już wiadomo, że inwestycji nie uda się zrealizować, zgodnie z pierwotnymi planami, do końca 2019 roku.
Inwestycja w Elblągu zakłada między innymi budowę podziemnego przejścia pieszo-rowerowego, powiązanie go z istniejącym układem ulic, likwidację przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Lotniczej i Skrzydlatej, a także budowę oświetlenia czy budowę infrastruktury kanalizacyjnej w zakresie odwodnienia przejścia.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem Polskie Linie Kolejowe współfinansować będą inwestycję w kwocie 1,5 mln złotych netto. Środki te zostaną przeznaczone na roboty ziemne pod konstrukcją tunelu, wykonanie płyty fundamentowej żelbetowej wraz z palami i izolacją, oraz wykonanie ramowej konstrukcji tunelu.

Łącznie na budowę nowego obiektu przygotowany jest budżet w wysokości 5,4 mln zł. Przynajmniej takie były szacunki urzędników w dwóch przetargach. Niestety, jedyny oferent – firma MTM – żądał za prace 13 mln złotych. Elbląg jednak nie ma takich środków w miejskiej kasie, dlatego przetargi unieważniano.

Miasto jednak nadal deklaruje chęć budowy tunelu. Wiadomo już, że inwestycja nie zakończy się – jak planowano – w 2019 roku. – Chcemy tę inwestycję zrealizować do końca 2022 roku. Trzeci przetarg, jaki ogłosimy w tej sprawie, będzie w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – poinformował na posiedzeniu komisji gospodarki miasta Marek Kuna z Zarządu Dróg. – Prezydent negocjuje z PLK kwestię zwiększenia dofinansowania budowy tunelu ze strony kolei – dodał.

Przypomnijmy, że tuż obok planowanego tunelu dla pieszych powstał już wiadukt nad torami wraz z drogami dojazdowymi. Kosztował on 35 milionów złotych, z czego 15 mln zł stanowiło dofinansowanie. Obiekt pozwala na sprawny przejazd kierowców na Zatorze.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony