Partnerzy serwisu:

Elektrownia Kozienice ukończona w 98%

Emilia Derewienko 26.05.2017

Elektrownia Kozienice ukończona w 98%
fot. YouTube
Niemal na finiszu jest jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych ostatnich lat – budowa Elektrowni Kozienice – poinformowała spółka inwestorska, Enea. Na całą inwestycję składa się około 30 tys. szczegółowych zadań.
W pierwszym kwartale 2017 roku na budowie wysokosprawnego bloku energetycznego 1075 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Kozienice przeprowadzono zimny rozruch kotłowni rozruchowej, systemu pompowni wody surowej i elektrofiltru. Zakończono również tzw. gorący rozruch układu nawęglania w zakresie rozładunku węgla na place węglowe – rozładowano 12 tys. ton węgla.

Wystawiony został także raport o gotowości pola 400 kV do podania napięcia oraz nastąpiło zasilenie energią elektryczną 400kV transformatorów BAT 10-30, BBT 10-20. Cała inwestycja, na którą składa się ok. 30 tys. szczegółowych zadań, jest obecnie gotowa w 98%.

W przypadku funkcjonowania Elektrowni Kozienice, kluczowe znaczenie ma kopalnia Bogdanka, z której pochodzić będą zasoby węgla. Surowiec będzie przewożony z Bogdanki do elektrowni koleją PKP Cargo. – W tym roku planujemy produkcję na poziomie ok. 9 mln ton. Za kluczowe inicjatywy uznajemy ścisłą współpracę i realizację synergii w ramach obszaru wydobywczo-wytwórczego Kozienice-Bogdanka-Połaniec, podwojenie bazy zasobów operatywnych, a także wdrożenie szeregu kluczowych innowacyjnych inicjatyw strategicznych – mówi Krzysztof Szlaga, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Blok w Kozienicach zostanie przekazany do eksploatacji w 2017 roku. Inwestycję realizuje Polimex-Mostostal w konsorcjum z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe (MHPSE). Spółki te są odpowiedzialne za jego budowę, montaż oraz wyposażenie. Zamawiającym jest polski producent energii elektrycznej Enea Wytwarzanie. Wartość kontraktu wynosi 6,3 mld zł brutto. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego bloku odbyło się 21 listopada 2012.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony