Partnerzy serwisu:

Emilewicz: Odblokowanie KIO i zmiany w PZP. Kolejna odsłona tarczy w tym tygodniu

Magdalena Romanowska 21.04.2020

Emilewicz: Odblokowanie KIO i zmiany w PZP. Kolejna odsłona tarczy w tym tygodniu
fot. Twitter Kancelaria Premiera
− Analizujemy rynek i staramy się, żeby tętno polskiej gospodarki nie spadło. Jeszcze w tym tygodniu przedstawimy kolejną odsłonę tarczy antykryzysowej – powiedziała podczas wtorkowej (21 kwietnia) konferencji wicepremier Jadwiga Emilewicz. Dodatkowe rozwiązania mają dotyczyć m. in. uelastycznienia Prawa Zamówień Publicznych i odblokowania Krajowej Izby Odwoławczej.
Podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz minister rodziny Marleny Maląg padły zapowiedzi dotyczące kolejnej odsłony tarczy antykryzysowej. Jako działania priorytetowe wskazano ratowanie miejsc pracy i utrzymanie firm w obrocie gospodarczym.

− Pracujemy nad tym, aby zamawiający i wykonawcy w odpowiedzi na zaistniałą epidemię mogli w łatwy sposób dokonywać zmian w umowach i aby te zmiany nie obciążały kosztowo wykonawców. To także rozwiązania, które poprawiają płynność finansową wykonawców ze względu na jeszcze większe udostępnienie form zaliczkowych w wykonywanych pracach − powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapewniła, że rząd pracuje w trybie ciągłym i kolejne wersje tarczy antykryzysowej są opracowywane na bieżąco. Minister rozwoju zapowiedziała ogłoszenie nowych propozycji jeszcze w tym tygodniu. Do tej pory wnioski złożyło 1,5 mln firm.

− Dodatkowe rozwiązania to zmiany w zakresie Prawa Zamówień Publicznych, będziemy starali się odblokować Krajową Izbę Odwoławczą, aby mogła orzekać w trybie, w którym sądy nie pracują. Podejmiemy działania, żeby firmy, które mają polski kapitał nie były przejmowane, ich wycena, jeśli są to spółki giełdowe, jest bardzo niska, aby mogły po nie sięgnąć w łatwy sposób fundusze zagraniczne − zapowiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jak dodał premier Mateusz Morawiecki, epidemia to nie czas na oszczędzanie, ale na kontunuowanie i rozpoczynanie wielkich inwestycji infrastrukturalnych, które wytworzą i ocalą miejsca pracy.
− Rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o elastyczności instrumentów przeznaczanych na ratowanie miejsc pracy. Apelowałem o nowe środki. Nasze działania są bezpieczne, ale czeka nas długa droga w wypracowaniu odpowiedniej polityki gospodarczej – mówił premier Mateusz Morawiecki.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony