Partnerzy serwisu:

Emilewicz: Otwarcie granic możliwe po 15 czerwca

Magdalena Romanowska 19.05.2020

Emilewicz: Otwarcie granic możliwe po 15 czerwca
fot. GDDKiA
Podczas niedzielnej (17 maja) rozmowy z Polsat News wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że jeśli sytuacja epidemiczna będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż ma to miejsce obecnie, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic.
Wicepremier odpowiadając na pytania widzów, oznajmiła, że jest już wstępna zapowiedź kilku państw europejskich o planowanym otwarciu granic 15 czerwca.

− My również zakładamy, że jeśli sytuacja będzie rozwijać nie w szybszym tempie, niż ma to do czynienia teraz, po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic. Na pewno będzie to miało miejsce nie wcześniej niż w połowie czerwca − powiedziała Polsat News Emilewicz.

Jak zastrzegła wicepremier Emilewicz, kolejne kroki dotyczące znoszenia obostrzeń będą podejmowane na podstawie przeprowadzonych po każdym tygodniu analiz liczby nowych przypadków i osób hospitalizowanych.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że otwarcie granic to kwestia dyskutowana nie tylko wewnątrz rządu, ale również wśród przedstawicieli rządów innych państw. Jak dodała, jeśli kraje graniczne będą miały opanowaną sytuację epidemiczną, zachowane standardy bezpieczeństwa i higieny i zdecydują się otworzyć granice z Polską, to powinna być zastosowana zasada partnerstwa i polski rząd powinien w podobny sposób traktować sąsiadów.

Zdaniem wicepremier, jeśli obywatele innych państw będą przetestowani, a sytuacja epidemiczna będzie opanowana w danym kraju w stopniu podobnym, jak w Polsce, wówczas rząd powinien wyrazić większą gotowość do otwarcia granic. Ostateczną decyzję podejmie premier.

Na razie kontrole graniczne na granicy wewnętrznej z krajami UE zostały przedłużone do 12 czerwca. Zostały przywrócone 15 marca tego roku w związku z wybuchem epidemii koronawirusa.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport