Partner serwisu

Enea zaktualizowała strategię

Emilia Derewienko 14.09.2015

Enea zaktualizowała strategię
fot. Enea
Zabezpieczenie dostaw paliw dla własnych aktywów wytwórczych, innowacje oraz rozszerzona polityka personalna – to trzy najważniejsze nowe elementy strategii grupy Enea. Firma w ciągu najbliższych pięciu lat przeznaczy 17 mld zł na inwestycje.
Aktualizacja strategii została zatwierdzona przez radę nadzorczą. – Nasze główne aktywa wytwórcze są oparte o węgiel kamienny, a rentowność tego obszaru jest obecnie pod dużą presją, która naszym zdaniem będzie się stale zwiększać. Dlatego musimy dopasować zakup węgla z aktywów wydobywczych tak, aby obniżyć koszt paliwa w ramach grupy i poprawić konkurencyjność naszego wytwarzania – mówi Krzysztof Zamasz, prezes Enei.

W strategii Enei nie zmieniły się misja, wizja oraz mapa celów strategicznych. Nadal są nimi wzrost wartości dla akcjonariuszy, zbudowanie długotrwałych relacji z klientem, wzrost w rentownych obszarach, poprawa efektywności oraz optymalne wykorzystanie potencjału organizacji.

Ważnym elementem nowej taktyki Enei będzie wdrażanie innowacji oraz rozwój nowych technologii. W ocenie zarządu firmy, działanie to jest jednym z konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku. – W warunkach utrzymującego się globalnie niskiego poziomu wzrostu gospodarczego, innowacyjność i innowacje stają się kluczowymi czynnikami umożliwiającymi generowanie wzrostu przychodów i marż na produktach – przekonuje prezes Enei.

17 mld zł na inwestycje

Enea będzie również dążyła do rozwoju swoich mocy wytwórczych. W przypadku elektrowni systemowych, zwłaszcza powstającego obecnie obiektu w Kozienicach, będzie to dodatkowe 1075 MW w 2017 roku. Około 500 MWe powstanie w zakresie źródeł odnawialnych do 2020 roku, a 200 MWe i 1000 MWt w sieciach kogeneracyjnych i ciepłowniczych.

W stosunku do perspektywy roku 2013, Enea zweryfikowała przede wszystkim swoje plany inwestycyjne w zakresie źródeł kogeneracyjnych i sieci ciepłowniczych. Obniżono docelowe wolumeny mocy zainstalowanej w tego typu instalacjach o ok. 100 MWe i ok. 500 MWt. Realizacja zaplanowanych inwestycji w latach 2015-2020 wymaga poniesienia łącznych nakładów w wysokości ok. 17 mld zł.

Dobre półrocze

Ambitne plany inwestycyjne Enei zbiegają się z pozytywnymi wynikami firmy na koniec pierwszego półrocza 2015 roku. W tym okresie grupa wypracowała ponad 4,6 mld zł przychodów ze sprzedaży netto oraz zadowalające wyniki reszty wskaźników. W sektorze sprzedaży spółka odniosła 9% wzrostu. Dodatkowo w 64% ukończona została Elektrownia Kozienice, która jest największą inwestycją firmy.

Istotnym wydarzeniem było wypowiedzenie umowy na dostawy węgla LW Bogdance. Obecnie Enea znajduje się w trwającym dwa lata okresie wypowiedzenia, po tym czasie będzie musiała zapewnić sobie nowy kontrakt na dostarczanie węgla do Elektrowni Kozienice. Decyzja była podyktowana względami ekonomicznymi. Jak tłumaczył zarząd grupy energetycznej, Enei nie stać na tak wysokie koszty paliwa.


Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony