Partnerzy serwisu:

Energa będzie montować ładowarki na słupach oświetleniowych

mr 20.04.2020

Energa będzie montować ładowarki na słupach oświetleniowych
fot. Pixabay
Grupa Energa będzie wykorzystywać oświetlenie uliczne wyposażone w technologię LED do rozbudowywania infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Oprawa LED zużywa o połowę mniej energii, niż sodowa, toteż rezerwa mocy zapewnianej przez standardowe przyłącze umożliwiają instalację dodatkowych urządzeń, w tym przypadku ładowarek samochodów elektrycznych. Pierwsze powstaną w Gdyni.
Jak poinformował koncern, obecnie trwają poszukiwania rozwiązań, które pozwolą rozbudować infrastrukturę niezbędną do rozwoju polskiej elektromobilności. Kluczowym elementem jest tu dostęp do jak największej liczby stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Oprócz budowy nowych ładowarek wolnostojących, grupa Energa analizuje też możliwości wykorzystania posiadanej infrastruktury.

Wykorzystana ma być do tego postępująca w ostatnich latach modernizacja oświetlenia ulicznego, w ramach której energochłonne lampy sodowe zostały zastąpione znacznie oszczędniejszą technologią LED.

Ponieważ przeciętna oprawa LED zużywa o połowę mniej energii, niż sodowa, rezerwa mocy zapewnianej przez standardowe przyłącze pozwala bardziej elastycznie podchodzić do wykorzystania przydrożnych słupów. Możliwe jest więc zasilanie dodatkowych urządzeń. Dzięki temu w ramach przygotowywanego obecnie do realizacji pilotażowego programu Energa Oświetlenie będzie instalować na należących do siebie słupach ładowarki pojazdów elektrycznych.

Takie rozwiązanie to spore udogodnienie i możliwość przyspieszenia zainstalowania ładowarki. Montaż urządzenia na już istniejących słupach jest szybszy, ponieważ wymogi administracyjne są w takim wypadku mniej restrykcyjne.
Nie trzeba np. występować o pozwolenie na budowę czy nową umowę przyłączeniową (urządzenie korzystać będzie z już istniejącego przyłącza, zbudowanego na potrzeby oświetlenia). Tym samym pełen montaż jednej ładowarki (wraz z planistyką i pozyskaniem pozwoleń) na słup wymaga ok. 2 miesięcy, podczas gdy dla wolnostojącej stacji to w niektórych przypadkach kwestia nawet 14 miesięcy.
Ładowarki na słupach oświetleniowych będą też tańsze od standardowych stacji ładowania, a także wszechstronne. Odpowiednia, prosta w wykonaniu modyfikacja pozwoli stacjom ładować nie tylko samochody elektryczne, ale docelowo również hulajnogi, rowery, motocykle i skutery elektryczne.
Urządzenia na słupach oświetleniowych mają być dostępne całodobowo. Stacje na słupach staną się atrakcyjną, dostępniejsza od standardowych urządzeń alternatywą dla mieszkańców miejskich bloków, nie mających możliwości zainstalowania np. własnego wallboxa w garażu. Urządzenia Energi Oświetlenia będą działać w ramach sieci ładowarek zarządzanej przez Energę Obrót.
Pilotażowy program zakłada montaż trzech tego typu urządzeń działających w przedziale mocy od 3,7 do 22 kW, w zależności od aktualnego poboru mocy na potrzeby oświetlenia. Dwie pierwsze ładowarki powstaną na słupach w Gdyni, w ramach współpracy z samorządem miejskim. Trzecia lokalizacja jest obecnie wybierana w oparciu o analizę zapotrzebowania ze strony samorządów oraz umiejscowienia blisko stref mieszkalnych w większych miastach.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Elektromobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony