Partnerzy serwisu:

Energopol prawdopodobnie wycofa wniosek o upadłość

Elżbieta Pałys 10.07.2019

Energopol prawdopodobnie wycofa wniosek o upadłość
fot. GDDKiA
Wszystko wskazuje na to, że złożony pod koniec czerwca wniosek o upadłość likwidacyjną Energopolu Szczecin zostanie wycofany. Taki ruch firma bierze pod uwagę na podstawie dotychczasowych rozmów z największymi zamawiającymi – Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP PLK. – Rozmowy nadal trwają – podkreśla Piotr Żak, przedstawiciel firmy.
Przypomnijmy, firma realizująca m.in. obwodnice Wałcza oraz Warzymic i Przecławia, przebudowę A6 oraz węzła Kijewo, a także tunel średnicowy w Łodzi w ostatnich dniach czerwca złożyła w sądzie wniosek o upadłość likwidacyjną. Teraz najprawdopodobniej go wycofa. W jego miejsce zostałoby wówczas wszczęte postępowanie restrukturyzacyjne.

Zmiana strategii to wynik rozmów jakie po złożeniu wniosku w sądzie odbywały się z udziałem największych zamawiających oraz instytucji finansowych. – Nie ma jeszcze hurraoptymizmu ale jest światełko nadziei – mówi Piotr Żak, rzecznik Energopolu. – Jeżeli wszystkie uzgodnienia, które cały czas trwają, zostaną dopięte i nastąpią przepływy pieniężne, w przyszłym tygodniu wniosek zostanie wycofany – mówi. Podkreśla, że chodzi przede wszystkim o GDDKiA. – Współpraca z PKP PLK układała się i układa bardzo dobrze – stwierdza przedstawiciel wykonawcy.

Energopol zgłosił w stosunku do inwestora drogowego roszczenia na kwotę przekraczającą 100 mln zł. Jak mówi przedstawiciel firmy, przy realizacji inwestycji często dochodzi do dyskusji po czyjej stronie – inwestora czy wykonawcy – wystąpiło ryzyko. W tym przypadku, jak podkreśla, w większości te ryzyka były bezsporne, problemem było jednak tempo rozpatrywania roszczeń. – Istnieje dobra wola po stronie GDDKiA, żeby wreszcie uruchomić szybką ścieżkę ich rozpatrywania – mówi Piotr Żak.

Z kolei GDDKiA niedawno wystosowała w stosunku do tego wykonawcy wezwanie do większej mobilizacji na realizowanych inwestycjach drogowych, w tym m.in. na obwodnicy Wałcza. W odpowiedzi Energopol deklarował wówczas, że trasa będzie gotowa we wrześniu. Firma podtrzymuje tę deklarację. – Tam 90 proc. prac zostało zrealizowanych – mówi Piotr Żak. – Jeśli inwestorzy pozwolą firmie odzyskać płynność finansową, to dokończenie inwestycji drogowych nastąpi bardzo szybko – deklaruje.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony