Partnerzy serwisu:

eToll z nowym harmonogramem. Rejestracja od II połowy maja

Elżbieta Pałys 17.03.2021

eToll z nowym harmonogramem. Rejestracja od II połowy maja
fot. Viatoll.pl
W drugiej połowie maja, a nie jak planowano wcześniej – w kwietniu rozpocznie się rejestracja użytkowników w nowym systemie poboru opłat eToll. Nadal aktualny pozostaje termin wygaszenia obecnego systemu poboru opłat ViaToll – jego funkcjonowania ma się skończyć wraz z końcem czerwca.
Krajowa Administracja Skarbowa kontynuuje prace nad wdrożeniem nowego systemu poboru opłat opartego na technologii satelitarnej. – Jesteśmy na ostatniej prostej przed uruchomieniem systemu – mówił podczas konferencji prasowej w środę pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.

Co się dzieje

Obecnie system jest w trakcie testów. – Wykrywamy błędy programistyczne, które na bieżąco są usuwane – stwierdził przedstawiciel Ministerstw Finansów Tomasz Kęsicki. Równolegle trwają procesy związane z integracją z dostawcami usług zewnętrznych – chodzi m.in. o dostawców kart flotowych za pośrednictwem których będą rozliczane transakcje, dostawców usług poboru opłat na terenie Unii Europejskiej(EETS), podmioty, które dostarczają urządzenia OBU lub ZSL, a także zewnętrznymi rejestrami typu CEPIK, CEDIG czy PESESL.

Prowadzone są także działania związane z instalacją infrastruktury przydrożnej, która będzie służyła celom kontrolnym.

Nowy system ma wykorzystywać dane geolokalizacyjne przekazywane za pomocą smartfonów lub urządzeń pokładowych OBU lub ZSL. Obecnie dwóch operatorów takich urządzeń przeszło już pozytywnie testy dopuszczające. To Viasat Monitoring i Net Free System. Kolejnych 8 podmiotów jest w trakcie testowania na poszczególnych odcinkach dróg.

Nowy harmonogram

Podczas środowej konferencji przedstawiono nowy harmonogram wdrażania nowego poboru opłat. Wcześniej zakładano, że przyszli użytkownicy systemu będą mieli możliwość rejestracji w systemie eToll od kwietnia. Aktualny harmonogram wygląda następująco: w pierwszej połowie maja miałaby ruszyć strona internetowa portalu www.etoll.gov.pl. W drugiej połowie maja ma się pojawić możliwość rejestracji dla użytkowników, a w pierwszej połowie czerwca ruszyłby pobór opłat w nowym systemie. Wraz z końcem czerwca ma być wygaszony dotychczasowy system poboru opłat ViaToll.

Wraz z uaktualnieniem harmonogramu skrócił się okres przejściowy, w którym będą funkcjonowały równolegle dwa systemy – stary i nowy. Będzie on trwał około miesiąca, gdyż niezmienna pozostaje data wygaśnięcia systemu emyta wyznaczona na 30 czerwca. – To sztywna data, wynikająca z ustawy – podkreśla Przemysław Koch. – Nie rozważamy na chwilę obecną wydłużenia czasu, w jakim będzie działał system ViaToll – dodaje.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony