Partner serwisu

Europaleta ma 60 lat

Roman Czubiński 17.07.2021

Europaleta ma 60 lat
(c) ÖBB RCG, David Payr
60 lat temu do użytku wprowadzono pierwsze europalety. Ten niedoceniany często wynalazek przyniósł w swoim czasie rewolucję w światowej logistyce. Według szacunków w użyciu na całym świecie jest ok. 600 milionów europalet.
Europaleta pełni rolę sztywnego podłoża dla drobniejszych opakowań różnego rodzaju produktów. Pozwala ona na łatwe podnoszenie wózkiem widłowym i transport większej grupy opakowań. Standardowa europaleta jest zbudowana z 11 desek, 9 drewnianych kostek oraz 78 gwoździ. Jej długość wynosi 120 cm, szerokość – 80 cm, a wysokość – 14,4 cm. Taka konstrukcja waży ok. 25 kg, a jej nośność to 1,5 tony. Aby spełnianie tego parametru było pewne, produkcją oraz naprawą europalet mogą zajmować się tylko zakłady licencjonowane i certyfikowane przez UIC. Konieczna jest też ścisła kontrola wilgotności drewna wykorzystywanego do produkcji.

Pierwsze europalety weszły do użytku - według jednej z wersji - w roku 1961 we Francji (choć prawa intelektualne należały od początku do ÖBB Rail Cargo Austria). Można też jednak spotkać się z twierdzeniami, że stosowano je w Szwecji już od początku lat 50. Tak czy inaczej - w latach 60. wynalazek ten zaczął szybko rozprzestrzeniać się po całym świecie, tworząc uniwersalny standard. Stopniowo do wymiarów europalet dostosowano całą infrastrukturę logistyczną i jej otoczenie – od powierzchni magazynów po wagony oraz ciężarówki. Ich wprowadzenie znacznie uprościło proces załadunku i transportu towaru. Czas potrzebny na załadunek wagonów kolejowych uległ skróceniu o połowę.

Ważną cechą europalet jest ich wymienność (potwierdzana znakiem „EUR”), możliwość użycia każdej z nich wielokrotnie, a także łatwość naprawy (przeciętnie po 6-7 cyklach załadunku i rozładunku). Wykonanie ich z drewna – surowca taniego i odnawialnego – ułatwia też recykling.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony